poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Podkładki PPM, czyli jak skutecznie uszczelnić gwintowanie?

Podkładki PPM, czyli jak skutecznie uszczelnić gwintowanie?

Każda instalacja, czy wodna, czy też gazowa lub inna musi być dokładnie dopasowana i uszczelniona. Wymagają tego względy techniczne oraz bezpieczeństwa. Jest wiele materiałów, które można wykorzystać przy uszczelnianiu połączeń takich, jak pakuły, pasty uszczelniające olejowe lub taśmy teflonowe.

Ważne jest by zachować odporność uszczelnienia na szereg czynników mogących doprowadzić do rozszczelnienia. Materiał uszczelniający musi być odporny na ciśnienie, temperaturę i korozję. Dlatego doskonały rozwiązaniem stosowanym w hydraulice, pneumatyce oraz elektronice są podkładki PPM. Wypierają z użytku podkładki miedziane, gdyż są wykonane w nowoczesnych technologiach, a przez to trwalsze i bardziej wytrzymałe.

Jak zbudowana jest uszczelka metalowo-gumowa?

Uszczelka PPM, to metalowo gumowa podkładka, która składa się z obręczy ze stali i wewnętrznej warstwy gumowej. Do jej produkcji używa się wysokojakościowej stali nierdzewnej lub węglowej. Jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy chcemy szczelnie połączyć gwintowanie calowe lub metryczne.

Wewnętrzna warstwa to elastomer, który dokładnie przylega do gwintu zapewniając  doskonałe uszczelnienie. Guma elastomerowa NBR ma duże właściwości odkształceniowe, a te gwarantują mocny docisk elementów łączonych, co pozwala na ścisłe dopasowanie uszczelki do gwintu. Użyty do jej produkcji kauczuk nitrylowy jest w pełni odporny na uszkodzenia, wysokie ciśnienie i temperatury.

Kiedy warto sięgnąć po podkładki PPM

Uniwersalne możliwości podkładek PPM umożliwiają stosowanie ich w wielu dziedzinach. Głównie znaleźć można je w połączeniach hydraulicznych oraz pneumatycznych. Jednocześnie ich doskonałe właściwości szeroko wykorzystywane są w elektronice i lotnictwie.

Tak uniwersalne zastosowanie podkładki PPM zawdzięczają dokładnemu przyleganiu do gwintu przez właściwości samocentrujące. Tworzą dzięki temu idealne, nie przesuwające się i nie ulegające rozszczelnieniu połączenie. Warto dodać, że w zależności od potrzeb na rynku dostępne są uszczelki do każdego rodzaju i rozmiaru gwintu.

Łączenie gwintów. Jak uzyskać szczelne połączenie?

Stosując złączki o pasujących do siebie wymiarach, np. śruby z gwintem zewnętrznym i nakrętki z wewnętrznym, nie zawsze uzyskamy szczelne połączenie. Dopiero całość połączona przy pomocy podkładki PPM zagwarantuje wysoką szczelność. Instalacja wodna lub gazowa wymaga rozwiązań, które dadzą nie tylko trwałe i bezpieczne połączenie, ale również takie, które po długim czasie można łatwo zdemontować, tj. odkręcić, zmienić podzespoły i skręcić od nowa.

Może spodobać Ci się również:

Ile kalorii ma pizza? Pizza jak z pizzerii

Ile kalorii ma pizza? Pizza jak z pizzerii

6 maja 2020

Czy pizza może być zdrowa? Ile kcal kryje w sobie ten pyszny włoski wynalazek? Rozważania tego typu, charakterystyczne dla osób dbających o swój wygląd, mają szczególne uzasadnienie przed szybko nadchodzącymi…

Czytaj więcej