wtorek, 09 lipca 2024r.

Jak często należy chodzić do dentysty? O czym musisz pamiętać, aby mieć zdrowe i ładne zęby?

photo 1629909613654 28e377c37b09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej bezpośrednio przekłada się na stan zębów. Regularne szczotkowanie oraz skorzystanie z innych akcesoriów przeznaczonych do czyszczenia zębów, pozwala na zachowanie ich w jeszcze lepszym stanie. Jednak dbanie o zęby, pomimo że jest najistotniejsze, to nie wszystko. Wciąż rzadko odwiedzamy gabinet stomatologiczny, a jest to niezwykle ważne. Jak często trzeba, więc chodzić do stomatologa i czym grozi unikanie wizyt?

Jak często należy chodzić do stomatologa?

Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co najmniej 2 razy w roku. Regularnie odwiedzając stomatologa, masz pewność, że twoje zęby są zdrowe. Dodatkowo podczas wizyty stomatolog może wychwycić nieprawidłowości i wdrożyć leczenie.

Wychwycenie niewielkich ubytków w zębie i wyleczenie ich nie wiąże się aż z tak dużą ingerencją w zęba. Zdarza się, że stomatolog może zalecić pacjentowi częstsze wizyty w gabinecie stomatologicznym, jednak najczęściej stoi za tym ważny powód. Oczywiście do stomatologa powinieneś udać się także w chwili, gdy pojawią się dolegliwości bólowe bądź sam zaobserwujesz jakieś nieprawidłowości.

Co może się stać, gdy będziesz unikać wizyty u dentysty?

Unikanie wizyt u stomatologa nie prowadzi do niczego dobrego. Nawet gdy dobrze dbasz o higienę jamy ustnej, może dojść do powstania ubytków. Ubytki na samym początku nie dają żadnych objawów, a jeśli się już one pojawią często mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą.

Stan jamy ustnej przekłada się na stan całego organizmu. Poza tym nieleczone zęby to także ogromny problem estetyczny. Próchnica powoduje wypadanie zębów lub konieczność ich ekstrakcji w momencie, gdy mamy do czynienia poważną próchnicą.

Warto dodać, że ubytki mają także niekorzystny wpływ, jeżeli chodzi o ciążę. Kobiety spodziewające się dziecka powinny również odwiedzać dentystę i jeśli zajdzie taka potrzeba leczyć zęby.

Wizyty stomatologiczne na NFZ i prywatnie

Pacjenci mogą skorzystać z wizyt refundowanych przez NFZ i wizyt prywatnych. To, z jakiego rodzaju wizyty skorzystamy jest kwestią indywidualną. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku wizyt na NFZ czas oczekiwania jest znacznie dłuższy.

Zupełnie inaczej wygląda to, jeżeli chodzi o wizyty prywatne. Tutaj pacjenci nie muszą długo czekać i mogą skorzystać z leczenia przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i technik, jakie oferuje klinika dentystyczna.

Niestety leczenie na fundusz nie daje takiej możliwości. Często w gabinetach prywatnych czujemy się bardziej komfortowo z uwagi na odpowiednie podejście stomatologa do pacjenta i chętnie chodzimy na kolejne wizyty.

Może spodobać Ci się również:

Ile kalorii ma pizza? Pizza jak z pizzerii

Ile kalorii ma pizza? Pizza jak z pizzerii

6 maja 2020

Czy pizza może być zdrowa? Ile kcal kryje w sobie ten pyszny włoski wynalazek? Rozważania tego typu, charakterystyczne dla osób dbających o swój wygląd, mają szczególne uzasadnienie przed szybko nadchodzącymi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady