poniedziałek, 10 czerwca 2024r.

Czy adidasy można prać w pralce?

photo 1495555961986 6d4c1ecb7be3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8YWRpZGFzJTIwc2hvZXMlMjBuaWtlfGVufDF8MHx8fDE3MTQzMjA3ODV8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

W trakcie eksploatacji każdy rodzaj obuwia prędzej czy później ulegnie zabrudzeniu. Jeżeli odpowiednio dbamy o cholewkę, z pewnością nie będzie problemów z usunięciem plam czy śladów błota. Gdy jednak pozwalamy często, by nieczystości uległy zeschnięciu, ich pozbycie się może być dość kłopotliwe. Czy w takim wypadku obuwie można wyprać?

Pranie w pralce? Tylko w niektórych przypadkach

Nie wszystkie rodzaje obuwia są przystosowane do tego sposobu czyszczenia. Może on uszkodzić powierzchnię cholewki przygotowaną z tworzyw sztucznych, która pod wpływem wilgoci lub wysokiej temperatury często ulega pęknięciu. Dlatego najlepiej stosować się do informacji podanych przez producenta. Dostawcy butów zaznaczają taką opcję na metce lub w opisie produktu.

Jeśli ustalimy, że taka opcja jest możliwa, dobrze jest zabezpieczyć produkty przed włożeniem do bębna. Przede wszystkim warto ściągnąć sznurówki z butów Air Max 90 i wyjąć wkładki ze środka. Dobrą praktyką będzie także umieszczenie butów w starej rajstopie przed wrzuceniem do bębna, dzięki czemu twarda podeszwa nie uszkodzi jego ścianek.

Jak inaczej wyczyścić buty?

Kluczem do zachowania produktów w idealnej kondycji przez cały czas jest regularne czyszczenie. Po każdorazowym użyciu powinniśmy przetrzeć je wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym, by pozbyć się słabo przylegających zabrudzeń. Do trudniejszych plam możemy wykorzystać letnią wodę z dodatkiem mydła lub innego detergentu.

Na rynku są także specjalne preparaty do usuwania zabrudzeń, dedykowane przez producenta obuwia. Dzięki nim nawet bardzo zniszczoną cholewkę da się przywrócić do pierwotnego stanu. Takie preparaty zalecane są szczególnie posiadaczom białych wariantów, które uchodzą za najładniejsze buty Adidas męskie i wymagają szczególnej pielęgnacji.

Przemoczone buty – jak sobie z nimi radzić?

Nadmiar wilgoci również może być bardzo szkodliwy w kontekście zachowania odpowiedniej kondycji cholewki. Nie należy jednak od razu skazywać przemoczonych butów na stracenie, ponieważ jeśli odpowiednio szybko zareagujemy, nic strasznego się z nimi nie stanie.

Co zatem robić? Przede wszystkim warto usunąć wszystkie wyjmowalne elementy z cholewki i wyciągnąć sznurówki. Następnie kładziemy buty w suchym miejscu, a środek wykładamy papierem lub wsypujemy do niego ziarna ryżu. W ten sposób wspomożemy proces odprowadzania pary wodnej i przyspieszymy suszenie butów.

Może spodobać Ci się również:

W czym i kiedy może nam pomóc prawnik IT?

W czym i kiedy może nam pomóc prawnik IT?

18 kwietnia 2020

Prawo IT to sektor zajmujący się nowymi technologiami takimi jak informatyka, własność intelektualna czy dane osobowe. Kiedy podejmujemy decyzję o założeniu sklepu internetowego, dobrze jest rozważyć skorzystanie z pomocy kancelarii…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady