wtorek, 08 października 2024r.

Jak usunąć rysy na lakierze metalik?

photo 1517026575980 3e1e2dedeab4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxjYXIlMjB2YXJuaXNoaW5nfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTgwMTkixlibrb 1.2.1q80w1080

Defekty występujące na lakierze mogą zaburzyć jego połysk. Gdy zarysowań jest zbyt wiele, powierzchnia lakieru ulega zmatowieniu. Nie zawsze trzeba jednak ponownie malować lakier samochodowy, by uzyskać optymalny blask. Można wykorzystać akcesoria polerskie z hurtowni i odświeżyć wygląd lakieru typu metalik.

Dlaczego powłoka samochodu ulega zmatowieniu?

Na początek zdefiniujmy połysk lakieru, który oznacza zdolność do kierunkowego odbijania światła od powierzchni karoserii. Na początku powierzchnia lakiernicza ma niezaburzoną idealnie gładką strukturę, która doskonale odbija promienie słoneczne. Z czasem w wyniku eksploatacji samochodu zaczynają się na niej pojawiać niewielkie odpryski i zarysowania, które mogą zaburzyć ten pierwotny blask.

Aby usunąć ten efekt, trzeba zatem pozbyć się tych defektów, stosując pasty polerskie z hurtowni. W ten sposób zetrzemy zewnętrzną powłokę lakieru bezbarwnego do takiego stopnia, że wgłębienia i zarysowania samoczynnie zanikną. Zabieg odpowiednio przeprowadzony nie naruszy struktury lakieru, ponieważ powłoka bezbarwna zwykle jest dużo grubsza od warstwy nadającej kolor.

Przed polerowaniem musimy oczyścić karoserię

To podstawowy krok przed każdą pracą lakierniczą. Na początku powinniśmy dokładnie umyć samochód, pamiętając o usunięciu również najdrobniejszych zabrudzeń. W ten sposób proces polerowania nie będzie zaburzony i będziemy mogli dokładnie oczyścić powierzchnię karoserii z defektów. Czyszczenie najlepiej wykonać w domowym zaciszu zaczynając od wstępnego spłukiwania, przechodząc przez właściwy proces mycia karoserii i kończąc zabieg na glinkowaniu.

Karoserię warto również odtłuścić na samym początku, by pozbierać wszystkie luźne pyłki i pozostałości po procesie czyszczenia. Następnie możemy przejść do polerowania, które wykonujemy ręcznie lub z pomocą specjalnej maszyny polerskiej.

W jaki sposób usunąć defekty?

Czyszczenie karoserii zaczynamy, wykorzystując na początku akcesoria polerskie z hurtowni o największej gradacji ziaren. Takimi preparatami łatwiej zeszlifujemy powierzchnię do odpowiedniej grubości, a następnie będziemy mogli wygładzać ją drobniejszym ścierniwem. Na końcowym etapie polerowania wykorzystujemy mleczko polerskie, które pomaga wygładzić najdrobniejsze zarysowania.

Tak obrobiony lakier dobrze jest zabezpieczyć woskiem. Preparat zapewni lepszą ochronę karoserii przed wilgocią i nada pojazdowi jeszcze lepszego połysku. Wosk możemy nakładać metodą na mokro lub sucho.

Może spodobać Ci się również:

Sterownik carel jak ustawić? Kiedy skorzystać z instrukcji obsługi?

Sterownik carel jak ustawić? Kiedy skorzystać z instrukcji obsługi?

1 marca 2021

Sterownik to bardzo ważny element, jeżeli chodzi o działanie klimatyzacji. Odpowiednie połączenie sterownika z klimatyzacją umożliwi działanie tego urządzenia bez zarzutu. Cała instalacja powinna być zakładana wyłącznie przez osoby doświadczone,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady