poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Co może jeść szczeniak oprócz karmy?

photo 1632236542159 809925d85fc0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHx2ZXQlMjBidWxsdGVycmllcnxlbnwxfDB8fHwxNzA5MzI5MjYyfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Przyjęło się, że pies może zjeść praktycznie wszystko i spokojnie możemy karmić go tym, co sami jemy. Warto jednak pamiętać, że to przede wszystkim zwierzę mięsożerne, którego żołądek nie jest przystosowany do trawienia niektórych pokarmów. Zadbajmy zatem o właściwe posiłki, w szczególności u szczeniąt, których organizm stale się rozwija.

Pokarmy ludzkie nie zawsze będą dobre

Przez kilka pierwszych miesięcy szczenię odżywia się wyłącznie mlekiem matki. W nim są zawarte wszystkie niezbędne do rozwoju składniki. Następnie często podajemy zwierzęciu krowie mleko i specjalną karmę. Niektórzy dokarmiają pupila innymi posiłkami, takimi jak kiełbasa, pasztety czy resztki z obiadu. W tym przypadku trzeba jednak bardzo uważać.

Bardzo przetworzone produkty mogą nie służyć organizmowi zwierzęcia. Weterynarz przypomina, że ludzki organizm jest lepiej przystosowany do trawienia niektórych substancji. W wędlinach może znajdować się sporo konserwantów i dodatków, które mogą wręcz zaszkodzić zwierzęciu. Ponadto produkty te zawierają często sporą ilość soli i cukru.

Karma najlepszym rozwiązaniem?

Z punktu widzenia weterynarii faktycznie dokarmianie pupila odpowiednio przygotowaną mieszanką powinno zapewnić zwierzęciu spokojny rozwój. Trzeba tylko pamiętać o dopasowaniu kaloryczności i wartościowości posiłku do wieku zwierzęcia. Początkowo warto podawać pupilowi produkty mokre. Takie karmy łatwiej będzie pupilowi zjeść i dostarczą mu jednocześnie odpowiedniej ilości wody.

Pan weterynarz sugeruje także uzupełnianie niedoborów niektórych składników poprzez suplementacje. Warto na samym początku sprawdzić, które składniki odżywcze szczególnie będzie potrzebował szczeniak konkretnej rasy. Nie zapominajmy przy tym o budowaniu odporności, stosując karmy z wysokimi zawartościami witaminy C oraz kwasami omega-3.

Owoce? Warzywa? To raczej nie dla psa!

Należy podkreślić ponownie, że pies jest zwierzęciem mięsożernym. Dodawanie do jego posiłków owoców, warzyw lub innych produktów, takich jak słodycze może mu po prostu zaszkodzić. Nadmiar cukru w organizmie pupila często prowadzi do rozwoju pasożytów, np. owsików. Takie pokarmy mogą też znacznie zaburzyć procesy trawienia.

Warto zatem poważnie podchodzić do kwestii karmienia czworonoga i dopasowywać jego karmę do wieku, aktywności fizycznej oraz aktualnej kondycji. Pamiętajmy również o właściwym nawodnieniu zwierzęcia, szczególnie wtedy, gdy stosujemy suche karmy.

Może spodobać Ci się również:

Transmiter Bluetooth do samochodu - jak działa? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Transmiter Bluetooth do samochodu – jak działa? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

1 kwietnia 2021

Wszelkie sprzęty i akcesoria samochodowe wpływają na komfort jazdy wielu kierowców. Ma to oczywiście wiele korzyści jednak trzeba wiedzieć, jak działają poszczególne urządzenia i w jaki sposób należy z nich…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady