Kiedy wychodzą zęby szóstki u dzieci? Dlaczego zęby te są podatne na próchnicę?
Pojawiające się zęby u dzieci często są ogromnym zaskoczeniem nie tylko dla rodziców, ale też dla samego dziecka. Nowa sytuacja i często związany z tym dyskomfort sprawia, że dziecko jest jednocześnie zainteresowane tym, co się dzieje, ale też ma pewne obawy. W jakim wieku wychodzą zęby szóstki u dzieci i dlaczego należy o nie szczególne zadbać?
Zęby szóstki – kiedy wychodzą?
Pierwszymi zębami stałymi, jakie się pojawiają są szóstki. Zęby te zaczynają się wyrzynać około 6 roku życia i są umiejscowione za zębami mlecznymi piątkami. Oczywiście nie jest powiedziane, że zęby te pojawią się, jak dziecko będzie miało 6 lat.
Moment ten może przesunąć się o kilka miesięcy, a więc jest to kwestia indywidualna i uzależniona od konkretnego dziecka. Ważne jest, aby dbać o każdy pojawiający się ząb, ponieważ stałe uzębienie będzie służyło do końca życia. Uczenie dziecka prawidłowej higieny jamy ustnej ma, więc ogromne znaczenie w tym przypadku.
Dlaczego szóstki psują się, jako pierwsze?
Jeżeli chodzi o zęby stałe, to szóstki są pierwszymi zębami, w których mogą pojawić się ubytki. Jeżeli próchnica zostanie rozpoznana na wczesnym etapie, istnieją duże szanse na skuteczne wyleczenie zęba. Tutaj istotne jest to, żeby regularnie chodzić z dzieckiem do stomatologa. Klinika stomatologiczna dla dzieci to miejsce, gdzie oceniony zostanie stan uzębienia i w razie potrzeby wdrożone będzie odpowiednie leczenie.
Główną przyczyną rozwoju próchnicy jest niedokładne mycie zębów, zwłaszcza tych znajdujących się na samym końcu, gdzie dostęp jest utrudniony. Na tym etapie ważna jest pomoc rodzica, który pokaże, jak prawidłowo myć zęby, aby były one idealnie czyste.
Ważna jest też współpraca pomiędzy stomatologiem a rodzicem, ponieważ stomatologia dla dzieci ma naprawdę wiele do zaoferowanie. Wdrażanie wskazówek, jakie uzyskamy od dentysty, ma duży wpływ na stan zębów naszych dzieci w przyszłości.
Czy zęby stałe różnią się od mleczaków?
Zęby stałe wyglądają nieco inaczej niż mleczaki. Jeżeli chodzi o stałe uzębienie to jest ono znacznie większe w porównaniu do mleczaków. Poza tym zęby stałe są również mocniejsze, a więc ryzyko uszkodzenia i powstawania ubytków jest mniejsze.
Bez względu na to, jakie zęby ma dziecko nie należy rezygnować z przestrzegania higieny jamy ustnej. Jeśli na wczesnym etapie życia dziecka rozwinie się próchnica, może dojść do sytuacji, że zaatakuje ona większą ilość zębów oraz przeniesie się na zęby stałe, jeśli się już pojawią. Niestety taka sytuacja zniechęca dziecko do wizyt u dentysty, ponieważ duże ubytki wywołują u maluchów dolegliwości bólowe.
Może spodobać Ci się również:
Implanty zębowe to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce uzupełnić brakujące zęby. Takie leczenie prowadzi do uzyskania naprawdę pięknego uśmiechu i ogromnego zadowolenia pacjentów z leczenia. Jeżeli więc myślisz nad…
Czytaj więcej