piątek, 29 marca 2024r.

Smoothie warzywne – najlepszy sposób na dziecięcą niechęć do wszystkiego, co zielone w jedzeniu

Warzywa i owoce powinny być ważnymi składnikami każdej diety, zwłaszcza dziecięcej. Jednakże wielu rodziców ma problem z wytłumaczeniem maluchowi, że to zdrowe i smaczne. W takich przypadkach tylko wyrafinowany podstęp da adekwatne rezultaty i przekona malucha do spożycia szpinaku, czy brokuła.

Rodzic powinien być kreatywny, a przy tym dobrze wiedzieć, że mały człowiek szybciej poznaje świat w empiryczny sposób, niż teoretycznie. Tu mądry rodzic znajdzie idealny sposób na przekonanie swojego dziecka do zielonych składników diety, czyli warzywne smoothie dla dzieci, wykonane wspólnie.

Wyjątkowa zabawa, czyli jak zrobić smoothie z dzieckiem?

O ile szpinak, czy brukselka w daniu obiadowym może zostać z niechęcią zjedzona przez malucha, o tyle zielona, zawiesista mikstura może wprowadzić szereg wyraźnych sprzeciwów. Chyba że samo przygotowanie takiego zielonego koktajlu potraktujemy jak wspólną zabawę.

Kolorowe warzywa i owoce do sporządzenia dania powinny być z maluchem wspólnie wybierane i kupowane. Mały człowiek może sam wybierać komponenty i z pomocą rodzica miksować. Istotne jest, by w trakcie przygotowań uczyć i smaków i właściwości danych roślinek.

Warzywa i owoce w koktajlu — bezkonkurencyjne połączenie

Zielone warzywa w wielu przypadkach nie mają wyrazistego smaku i dlatego często nie smakują dziecku. Aby zmienić ten stan rzeczy, koktajl warto uzupełnić ziołami lub owocami. Do zielonej wersji smoothie doskonale pasuje mięta i limonka, a soczystego, słodkiego posmaku na pewno doda mandarynka.

Warto pamiętać, że dzieci dopiero wyrabiają sobie smak, a to oznacza, że wybór wyrazistych dodatków należy zostawić małemu kreatorowi. Owoce są nie tylko istotne w kwestii zdrowej diety, ale również są takimi elementami, które dzieci lubią. To oznacza, że jako dodatki mające za zadanie przekonać malucha do warzyw, są doskonałe.

Kolorowo i z witaminami – jak dobrać warzywa do diety dziecka?

Dieta dziecka musi być zróżnicowana, a w jej składzie muszą się znaleźć wszystkie niezbędne mikroelementy. Tu warto wziąć pod uwagę, że dzieci jedzą kilkoma zmysłami, dotykiem, wzrokiem, węchem, a na końcu smakiem. Zabawy w przygotowywanie koktajli można więc zacząć od wybierania warzyw pod kątem twardości, koloru i zapachu.

Małe dzieci mają zwykle dużo chęci do takiej zabawy, a niekiedy same zaskakują nieoczywistymi wyborami składników koktajli. Dziecko, które czynnie uczestniczy w przygotowywaniu posiłków, zwykle dużo chętniej je spożywa, a na pewno błyskawicznie zapamię­tuje kluczowe witaminki w danym warzywie i owocu.

Może spodobać Ci się również:

Leczenie trądziku różowatego laserem - w jaki sposób odbywa się zabieg?

Leczenie trądziku różowatego laserem – w jaki sposób odbywa się zabieg?

2 sierpnia 2020

Trądzik różowaty jest jedną z dolegliwości skórnych, które najczęściej dotykają młodzież i dorosłych. Charakteryzuje się powstawaniem na twarzy grudek, rumieni, pajączków i obrzęków. Zwykle pojawia się na czole, policzkach, nosie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady