piątek, 04 października 2024r.

Jak rozpoznać opony całoroczne? Typowe oznaczenia opisujące właściwości ogumienia

Jak rozpoznać opony całoroczne? Typowe oznaczenia opisujące właściwości ogumienia

Ogumienie całoroczne jest bardzo często wybierane przez kierowców ze względu na jego właściwości. Stosowanie tego typu opon, przede wszystkim jest bardzo praktyczne i nie wymaga konieczności wizyty w warsztacie mechanicznym przed kolejnym sezonem jazdy. Aby jednak dobrać właściwe produkty, trzeba znać ich oznaczenia. Często przy zakupie używanych akcesoriów zdarzają się problemy z prawidłowym określeniem cech opon, ze względu na nieznajomość symboli na niej zawartych. Jak rozpoznać całoroczne ogumienie, nie pytając dobrego mechanika? Podpowiadamy w artykule…

Oznaczeń jest wiele, można się pomylić…

Niektórzy sprzedawcy błędnie interpretują symbol śnieżynki lub napis M+S znajdujący się na bocznej ścianie. Uznają oni, że taki produkt dostosowany jest do użytku całorocznego, co nie jest prawdą. Płatek śniegu oznacza tyle, że koło przygotowane jest do jazdy w zimowych warunkach, źle może sobie radzić przy jeździe podczas letniego sezonu.

Z kolei symbol M+S informuje kierowcę o tym, że ogumienie nadaje się do jazdy po błocie i śniegu. Mogłoby to wskazywać na możliwość całorocznego wykorzystania opon, jednak nie jest to jednoznaczne. Symbol M+S nie gwarantuje, że właściwości opony umożliwiają jej użycie przez cały rok. Źle interpretując symbole możemy więc zwiększyć ryzyko kolizji podczas jazdy i przyspieszyć ścieranie opon.

Jak oznaczone są opony całoroczne?

Informację o tym, czy ogumienie nadaje się do użytku całorocznego producenci zawierają w formie napisu „4 all season” lub poprzez symbol zmiennych warunków atmosferycznych (zazwyczaj tworzy go śnieżynka i słońce, niekiedy też chmura z deszczem). W przypadku, gdy na ścianie opon nie znajdziemy takich oznaczeń będzie to wskazówką, że produkt nie nadaje się do całorocznego prowadzenia pojazdem. Taką informację można potwierdzić również na stronie producenta odszukując parametry modelu.

Przy zakupie ogumienia bezpośrednio od producenta, zwykle nie ma problemu z dobraniem produktu dopasowanego do oczekiwań. Inaczej jest przy zakupie używanego ogumienia. Nieodpowiednia interpretacja symboli przez sprzedawcę, czy zamazanie niektórych opisów ze struktury bieżnika może powodować wątpliwości. Zawsze wtedy warto skorzystać z charakterystyki modelu dostępnej na stronie producenta.

Jakie inne informacje zapisane są na oponach?

Oprócz informacji o typie ogumienia, na jego powierzchni zapisane są również inne symbole, takie jak:

  • indeks prędkości, czyli maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się pojazd oznaczany zwykle pojedynczym symbolem literowym,
  • data produkcji – zapisana jako czterocyfrowa liczba, z której pierwsze 2 oznaczają liczbę tygodnia produkcji w danym roku (2 kolejne liczby),
  • dodatkowe zabezpieczenia na przykład: FR – oznaczające zabezpieczenie przed uszkodzeniem krawędzi felgi, FP – zamontowany ochraniacz felgi, ML – pierścień ochronny na boku opony.

Może spodobać Ci się również:

photo 1546367564 ade1880f8921cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTR8fFNob2UlMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2NjUzMjUzNzgixlibrb 1.2.1q80w1080

Buty trekkingowe damskie – jakie wybrać?

1 grudnia 2022

Do dłuższych górskich wycieczek potrzeba odpowiedniego obuwia. Standardowe adidasy mogą nie sprawdzić się na kamienistej nawierzchni wysokich partii szczytów. Niedopasowane obuwie nie tylko wywoła dyskomfort, lecz może stać się przyczyną…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady