Zwolnienie lekarskie w Niemczech – gdzie wysłać? Czy zawsze wymagane jest zwolnienie lekarskie?
Choroba pracownika zatrudnionego w Niemczech wiąże się z pewnymi obowiązkami, o których musi pamiętać taka osoba. Zaniedbanie płynące ze strony zatrudnionego, który z powodu choroby jest na zwolnieniu lekarskim, mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami. O czym warto pamiętać, idąc na zwolnienie lekarskie i jakie prawa ma pracodawca w tym czasie?
Zwolnienie lekarskie – o czym należy pamiętać?
Problemy zdrowotne to niekiedy ciężka do przewidzenia sytuacja. Oczywiście osoba chora ma prawo iść na zwolnienie lekarskie, aby w tym czasie stan zdrowia uległ polepszeniu. Jednak, jakie obowiązki ma taki pracownik?
Otóż osoba pracująca w Niemczech, powinna jak najszybciej poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Czas, w jakim należy dostarczyć zwolnienie to cztery dni. Okres ten dotyczy papierowego zwolnienia, które zostało wystawione przez lekarza.
Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby bezzwłocznie po wizycie u specjalisty Niemiecki pracodawca został telefonicznie poinformowany o chorobie. Poza tym pracownik nie musi informować zakładu pracy, na co zachorował, a więc lekarz podaje wyłącznie informacje na temat czasu trwania zwolnienia. Wyjątek ten dotyczy jedynie osób, których praca związana jest z gastronomią.
Praca w Niemczech, a choroba w Polsce
Osoby pracujące w Niemczech, często przyjeżdżają do Polski. Co zrobić w sytuacji, kiedy zachorujemy podczas wyjazdu do Polski? Jest to stresująca sytuacji dla samego zatrudnionego, jednak nie wiąże się to z żadnymi problemami, które miałyby wpływ na zatrudnienie w Niemczech.
Zasada informowania pracodawcy pozostaje taka sama, a więc musimy jak najszybciej przekazać informację o chorobie do zakładu, gdzie jesteśmy zatrudnieni. Oprócz tego trzeba dostarczyć zwolnienie lekarskie na specjalnym druku. Niekiedy może się zdarzyć, że będą potrzebne dodatkowe dokumenty związane z chorobą, jednak jest to już kwestia indywidualna.
Czy zwolnienie lekarskie zawsze jest wymagane?
Choroba uniemożliwiająca wykonywanie pracy zawsze jest wskazaniem do wystawienia zwolnienia lekarskiego, ale czy takie zaświadczenie zawsze jest wymagane? Tutaj sprawa może się nieco komplikować, ponieważ zaświadczenie o chorobie nie zawsze jest wymagane przez pracodawców.
W sytuacji, kiedy zaufany pracownik z powodu choroby nie będzie mógł pojawić się w pracy przez kilka dni, pracodawca może zaufać takiej osobie na słowo i pozwolić na pozostanie w domu. Niestety nie zawsze wygląda to tak samo. W momencie, kiedy zatrudniony jest nowy pracownik, pracodawca zazwyczaj wymaga zaświadczenia o chorobie.
Może spodobać Ci się również:
Prawidłowe przechowywanie wina to jedna z ważniejszych kwestii, która wpływa na jego jakość. W zależności od tego, czy butelka z winem jest otwarta, czy zamknięta sposób jej trzymania, może się…
Czytaj więcej