czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Wiercenie w metalu jakie obroty? Jak dostosować prędkość obrotów do poszczególnych rodzajów metali?

unnamed file 7

Obróbka metalu umożliwia otrzymywanie różnorodnych elementów, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jest to najczęściej obrabiany materiał, z którego można wykonać części służące do dalszej produkcji. Niestety często się zdarza, że pomimo szerokiej wiedzy na temat obróbki metalu, mamy problem z tym, jakie powinny być obroty, jeżeli chodzi o wiercenie.

Wiercenie w metalu – obroty

Ustawienie optymalnych obrotów, które spowodują, że wiercenie w metalu będzie takie, jakie powinno być, zależy od kilku ważnych czynników. Jednym z nich jest wielkość otworów, które będziemy chcieli wywiercić. Poza tym duży wpływ ma również samo wiertło, a dokładniej jego twardość.

Przystępując do wiercenia, musimy wiedzieć, jak mocny jest metal, gdyż to właśnie ten czynnik ma ogromny wpływ na jakość wykonanej pracy. Wbrew pozorom twardy metal nie wymaga dużych obrotów, a wręcz przeciwnie. Prędkość musi być mniejsza, o czym często nie wiedzą osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z obróbką tego tworzywa.

W przypadku, kiedy nie wiemy, jakie obroty będą najlepsze, warto skorzystać ze specjalnych wzorów, dzięki, którym dostosujemy prędkość. Wiercenie otworów może się odbywać z pomocą urządzeń tj. wiertarki, automaty prętowe itp. To, które urządzenie wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jakie prace będziemy wykonywać.

Sposoby ustawiania prędkości wiercenia?

W zależności od tego, jaką wiertarkę posiadamy prędkość, możemy ustawić za pomocą biegów lub pokrętła. Sposób ustawiania prędkości w żaden sposób nie wpływa na jakość prac związanych z wierceniem.

Oznacza to, że kupując wiertarkę nie napotkamy żadnych ograniczeń w związku z wyborem konkretnego modelu. To, który model urządzenia kupimy, jest decyzją indywidualną, a więc możemy bez przeszkód wybrać dogodne dla nas urządzenie.

Czy jakość urządzenia ma wpływ na pracę?

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju urządzenia przeznaczone do wiercenia otworów, ale czy wszystkie z ich są dobre? Otóż jakość sprzętu jest uzależniona zazwyczaj od ceny. Tanie wiertarki lub inne podobne maszyny mogą nie spełnić naszych wymagań.

Podczas zakupu należy także zwrócić uwagę na wiertła, jakimi będziemy wiercić. Słaba jakość spowoduje, że ulegną one szybko zużyciu, a co za tym idzie, będziemy musieli kupić nowe.

Aby uniknąć dodatkowych wydatków i rozczarowania, powinniśmy wybrać urządzenie, które posłuży nam przez dłuższy czas. Tak samo, wygląda sytuacja z wiertłami, które ostatecznie wybierzemy. Oczywiście tańsze maszyny do wiercenia nie zawsze są złe, jednak odbiegają one jakością od tych z nieco wyższej półki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1546367564 ade1880f8921cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTR8fFNob2UlMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2NjUzMjUzNzgixlibrb 1.2.1q80w1080

Buty trekkingowe damskie – jakie wybrać?

1 grudnia 2022

Do dłuższych górskich wycieczek potrzeba odpowiedniego obuwia. Standardowe adidasy mogą nie sprawdzić się na kamienistej nawierzchni wysokich partii szczytów. Niedopasowane obuwie nie tylko wywoła dyskomfort, lecz może stać się przyczyną…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady