Trądzik różowaty – skąd się bierze? Czy laserowe leczenie jest skuteczne?
Trądzik różowaty to choroba skóry, która chcarakteryzuje się występowaniem rumienia na twarzy, szczególnie w strefie T oraz na policzkach. Choroba dotyka przede wszystkim kobiety w wieku 25 – 50 lat.
Powstawanie trądziku różowatego
Przyczyn powstawania trądziku różowatego może być wiele, ale bardzo często ma on podłoże genetyczne. Choroba może rozwinąć się również jako następstwo menopauzy, zaburzeń hormonalnych oraz w skutek przyjmowania leków steroidowych.
Bardziej narażone na rozwój trądziku różowatego są osoby cierpiące z powodu łojotoku oraz nadmiernego stresu. Choroba chętniej rozwija się również u osób nadużywających alkoholu i papierosów oraz spożywających dużo potraw ciężkostrawnych.
Postaci trądziku różowatego
- Postać teleangiektatyczno-rumieniowata
Na skórze widnieje rumień, który powoduje uczucie pieczenia lub swędzenia. Pojawiają się takżę pajączki.
- Postać grudkowo-krostkowa
Poza zaróżowieniem na skórze pojawiają się krostki, głównie na policzkach i nosie.
- Postać z dominacją zmian przerostowych
Na skórze pojawiają się grudy, przede wszystkim w okolicy strefy T. Skóra jest zgrubiała i może występować zapalenie mieszków włosowych.
- Postać oczna
Objawia się światłowstrętem i licznymi problemami z oczami, jak zapalenie spojówki, rogówki lub brzegów powiek. Mogą towarzyszyć mu swędzenie, pieczenie i częste łzawienie oraz jęczmień na powiekach.
Leczenie trądziku różowatego
Istotnym krokiem w leczeniu trądziku różowategojest prawidłowe zdiagnozowaniejego rodzaju, dzięki czemu można dobrać odpowiednią ścieżkę leczenia. Chorym na rumień zaleca się zmianę stylu życia, uwzględniając w tym zdrową dietę i unikanie kąpieli słonecznych, saun oraz solariów.
Pacjenci powinni unikać gwałtownych zmian temperatur, które mogą podrażniać skórę i dodatkowo wzmacniać zaczerwienienie skóry. Konieczne jest stosowanie filtrów UV w celu ochrony przed słońcem. Niestety, trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, która cechuje się nawrotami.
Skuteczną metodą jest laserowe leczenie trądziku. W Krakowie wiele salonów kosmetycznych wykonuje profesjonalne zabiegi laserowe, które bazują na wiązce światła o długości 500-600 nm.
Światło wnika do naczyń i pochłaniane jest przez hemoglobinę, co prowadzi do wzrostu temperatury. W efekcie podgrzane erytrocyty ulegają koagulacji. Koagulacja to nieodwracalna reakcja białek na podniesienie temperatury, dzięki czemu naczynia krwionośne zostają zamknięte.
W ciągu ok. 4 tyg. ulega wchłonięciu i przestaje być widoczne. Zabiegi laserowe są bezpieczne i zapewniają stosunkowo szybkie efekty poprawy.
Może spodobać Ci się również:
Jeżeli planujesz zakup mieszkania, musisz wiedzieć, że decyzja ta wymaga wiele uwagi z twojej strony i przede wszystkim poświęcenia dużej ilości czasu. Kupno mieszkania to ogromna inwestycja, dlatego trzeba być…
Czytaj więcej