czwartek, 11 lipca 2024r.

Trądzik różowaty – skąd się bierze? Czy laserowe leczenie jest skuteczne?

Trądzik różowaty - skąd się bierze? Czy laserowe leczenie jest skuteczne?

Trądzik różowaty to choroba skóry, która chcarakteryzuje się występowaniem rumienia na twarzy, szczególnie w strefie T oraz na policzkach. Choroba dotyka przede wszystkim kobiety w wieku 25 – 50 lat.

Powstawanie trądziku różowatego

Przyczyn powstawania trądziku różowatego może być wiele, ale bardzo często ma on podłoże genetyczne. Choroba może rozwinąć się również jako następstwo menopauzy, zaburzeń hormonalnych oraz w skutek przyjmowania leków steroidowych.

Bardziej narażone na rozwój trądziku różowatego są osoby cierpiące z powodu łojotoku oraz nadmiernego stresu. Choroba chętniej rozwija się również u osób nadużywających alkoholu i papierosów oraz spożywających dużo potraw ciężkostrawnych.

Postaci trądziku różowatego

  • Postać teleangiektatyczno-rumieniowata

Na skórze widnieje rumień, który powoduje uczucie pieczenia lub swędzenia. Pojawiają się takżę pajączki.

  • Postać grudkowo-krostkowa

Poza zaróżowieniem na skórze pojawiają się krostki, głównie na policzkach i nosie.

  • Postać z dominacją zmian przerostowych

Na skórze pojawiają się grudy, przede wszystkim w okolicy strefy T. Skóra jest zgrubiała i może występować zapalenie mieszków włosowych.

  • Postać oczna

Objawia się światłowstrętem i licznymi problemami z oczami, jak zapalenie spojówki, rogówki lub brzegów powiek. Mogą towarzyszyć mu swędzenie, pieczenie i częste łzawienie oraz jęczmień na powiekach.

Leczenie trądziku różowatego

Istotnym krokiem w leczeniu trądziku różowategojest prawidłowe zdiagnozowaniejego rodzaju, dzięki czemu można dobrać odpowiednią ścieżkę leczenia. Chorym na rumień zaleca się zmianę stylu życia, uwzględniając w tym zdrową dietę i unikanie kąpieli słonecznych, saun oraz solariów.

Pacjenci powinni unikać gwałtownych zmian temperatur, które mogą podrażniać skórę i dodatkowo wzmacniać zaczerwienienie skóry. Konieczne jest stosowanie filtrów UV w celu ochrony przed słońcem. Niestety, trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, która cechuje się nawrotami.

Skuteczną metodą jest laserowe leczenie trądziku. W Krakowie wiele salonów kosmetycznych wykonuje profesjonalne zabiegi laserowe, które bazują na wiązce światła o długości 500-600 nm.

Światło wnika do naczyń i pochłaniane jest przez hemoglobinę, co prowadzi do wzrostu temperatury. W efekcie podgrzane erytrocyty ulegają koagulacji. Koagulacja to nieodwracalna reakcja białek na podniesienie temperatury, dzięki czemu naczynia krwionośne zostają zamknięte.

W ciągu ok. 4 tyg. ulega wchłonięciu i przestaje być widoczne. Zabiegi laserowe są bezpieczne i zapewniają stosunkowo szybkie efekty poprawy.

Może spodobać Ci się również:

Kiedy trzeba usunąć ósemki? Próchnica i względy ortodontyczne

Kiedy trzeba usunąć ósemki? Próchnica i względy ortodontyczne

10 października 2020

Dorosły człowiek posiada 32 zęby – siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. Ostatnie wyrzynają się ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane również zębami mądrości z uwagi na to, że pojawiają…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady