Nauszniki ochronne – jakie wybrać? Przed czym chronią nauszniki ochronne?
Nauszniki ochronne stanowią zabezpieczenie w wielu miejscach pracy, gdzie natężenie hałasu jest bardzo duże i mogłoby mieć to negatywny wpływ na słuch pracownika. Ponadto noszenie nauszników jest także uregulowane przepisami. Jakie nauszniki ochronne należy wybrać i od czego uzależniony jest ten wybór?
Jakie nauszniki ochronne wybrać?
W miejscach, gdzie stosowane są maszyny będące źródłem hałasu niezbędne jest dokonanie pomiarów hałasu. Jeśli hałas ten będzie wiązał się z pewnym ryzykiem dla pracowników niezbędne, może okazać się noszenie ochronników służących do ochrony uszu.
Podczas wyboru nauszników ochronnych ważny jest poziom tłumienia hałasu. To właśnie ten czynnik jest najważniejszy, gdyż od niego zależy skuteczność ochrony. Poza tym istotny jest też komfort pracy, ponieważ takie nauszniki ochronne pracownik będzie musiał nosić przez wiele godzin podczas wykonywania swojej pracy.
Często większej uwagi wymagają osoby noszące aparaty słuchowe, czy mające duże uszy. W tym przypadku dobór nauszników powinien być kwestią indywidualną, dzięki czemu ten element ochronny będzie naprawdę skuteczny, jeżeli chodzi o ochronę przed hałasem.
Czy hałas jest zagrożeniem dla słuchu?
Każdego dnia mamy do czynienia z hałasem. W zależności od miejsca, w jakim przebywamy natężenie dźwięku, może być większe lub mniejsze. Tak samo wygląda to w przypadku pracy.
Należy jednak wiedzieć, że duży hałas może mieć negatywny wpływ na zdrowie, a dokładniej słuch. Ochrona uszu w pracy, gdzie każdego dnia mamy do czynienia z dużym hałasem jest, więc całkowicie normalnym zjawiskiem.
Długoletnie narażenie na wysokie dźwięki mogłoby się skończyć naprawdę źle. Jeśli pracujemy w miejscu, gdzie eksploatowane są głośne maszyny lub inne urządzenia, warto stosować się do obowiązujących przepisów w danym miejscu pracy.
Czy nauszniki skutecznie chronią przed utratą słuchu?
Utrata słuchu jest jedną z chorób, która dotyka osoby narażone na ciągły i wysoki dźwięk. Wbrew pozorom takie schorzenie występuje dosyć często, gdzie przyczyną jest nienależyta ochrona słuchu, czyli niestosowanie nauszników. Nauszniki ochronne zapewniają duży komfort podczas pracy z głośnymi urządzeniami.
W ten sposób pracownik jest bezpieczny, a jego zdrowie w żaden sposób nie ulega pogorszeniu. Stosowanie ochronników słuchu nie ma, więc na celu utrudnienia pracy, a zabezpieczenie pracownika przed zagrożeniem. Jeśli w zakładzie pracy istnieją przepisy informujące o konieczności noszenia nauszników ochronnych, trzeba tego przestrzegać.
Może spodobać Ci się również:
Inwestycja związana z zakupem mieszkania to zazwyczaj ogromny wydatek. Osoby chcące nabyć nowe lokum często szukają jak największych oszczędności, które ostatecznie wpłyną na całokształt kosztów związanych z zakupem. Wielu potencjalnych…
Czytaj więcej