czwartek, 11 lipca 2024r.

Co jeśli deweloper zbankrutuje? W jaki sposób zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy?

photo 1542134769 e02ad820fb4bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5M3x8ZmxhdHN8ZW58MXwwfHwixlibrb 1.2.1q80w1080

Nowa nieruchomość zawsze generuje wysokie wydatki. Jednak pomimo dużych kosztów wiele osób decyduje się na posiadanie własnego mieszkania. W momencie zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed ewentualnym bankructwem dewelopera oraz w jaki sposób odzyskać pieniądze.

Bankructwo dewelopera – jak się uchronić przed utratą pieniędzy?

Ogłoszenie upadłości przez dewelopera jest stosunkowo rzadką sytuacją, jednak nie oznacza to, że problem ten wcale nie występuje. Rosnące koszt materiałów, wypłaty dla pracowników oraz wiele innych wydatków może w pewnym momencie doprowadzić do niewypłacalności dewelopera, a tym samym do jego bankructwa.

Na szczęście istnieją sposoby na zabezpieczenie się przed bankructwem dewelopera, co sprawia, że osoba kupująca mieszkanie ma pewność, iż nie straci swoich pieniędzy. Obecnie przepisy są regulowane przez ustawę deweloperską, która pozwala na zabezpieczenie nabywców.

Deweloper musi prowadzić rachunek powierniczy, na którym znajdują się wpłacone przez nowego nabywcę środki finansowe. Takie rozwiązanie powoduje, że osoby chcące kupić mieszkanie z rynku pierwotnego nie stracą swoich pieniędzy w momencie ogłoszenia upadłości przez dewelopera, gdyż środki te nie wejdą w skład masy upadłościowej.

Jaki rachunek powierniczy jest najbezpieczniejszy dla klienta?

Deweloperzy mają wybór, co do otworzenia rachunku powierniczego. Co więcej, często decydują się oni na rachunek powierniczy otwarty, z uwagi na to, że mogą mieć dostęp do pieniędzy. Jednak czy taki rachunek powierniczy jest bezpieczny dla nabywcy mieszkania?

Najbezpieczniejszy dla kupców mieszkań jest rachunek powierniczy zamknięty. Dzięki temu pieniądze wpłacone przez klienta są w pełni bezpieczne. Niestety taka sytuacja jest niekorzystna dla deweloperów, gdyż muszą oni sami zadbać o środki na inwestycje deweloperskie Lublin.

Czy można zmniejszyć ryzyko strat w razie bankructwa dewelopera?

Wybór konkretnej firmy deweloperskiej zawsze powinno poprzedzać sprawdzenie, w jakiej sytuacji finansowej się ona znajduje. Uczciwość dewelopera to bardzo ważna kwestia, której nie należy bagatelizować.

Poza tym świetną opcją jest również sprawdzenie opinii innych klientów korzystających z usług firmy deweloperskiej. Podczas zakupu mieszkania liczą się nie tylko koszty z tym związane, ale także dobre relacje z deweloperem oraz pozostałymi pracownikami firmy deweloperskiej.

Może spodobać Ci się również:

Trądzik różowaty - skąd się bierze? Czy laserowe leczenie jest skuteczne?

Trądzik różowaty – skąd się bierze? Czy laserowe leczenie jest skuteczne?

17 października 2020

Trądzik różowaty to choroba skóry, która chcarakteryzuje się występowaniem rumienia na twarzy, szczególnie w strefie T oraz na policzkach. Choroba dotyka przede wszystkim kobiety w wieku 25 – 50 lat.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady