Kiedy użyć tynk gipsowy? W jakich warunkach tynk gipsowy sprawdzi się najlepiej?
Tynk gipsowym zaliczany jest do jednej z najpopularniejszych zapraw tynkarskich nakładanych wewnątrz pomieszczeń. Nakładanie tego tynku jest stosunkowo proste, a powierzchnie po jego nałożeniu są gładkie i gotowe do dalszych prac wykończeniowych. Kiedy dokładnie, można stosować tynk gipsowy i jakie wyróżnia się metody nakładania tej zaprawy tynkarskiej?
Tynk gipsowy – kiedy, należy go nakładać?
Tynk gipsowy przeznaczony jest do nakładania go wewnątrz pomieszczeń. Tynk może być nałożony zarówno w pomieszczeniach, takich jak pokoje, jak i tam, gdzie panuje zdecydowanie większa wilgotność, na przykład łazienka. Zaprawa ta chłonie wilgoć, a więc jest to dobra propozycja do miejsc, gdzie jest wilgotno.
Warto zwrócić jednak uwagę na to, czy w przyszłości wilgotność powietrza nie będzie większa niż 70% w pomieszczeniu, gdzie zastosujemy tynk gipsowy, Ma to ogromne znaczenie, dlatego też kwestia ta wymaga zastanowienia. Ta zaprawa tynkarska po nałożeniu i wychnięciu jest bardzo gładka, więc można bezpośrednio na tynk gipsowy nałożyć tapety bądź też farby. Dzięki temu wykończenie ścian będzie zdecydowanie szybsze.
Tynki należy nakładać jesienią lub wiosną. Odradza się robienie tego w zimę, chyba że pomieszczenia są ogrzewane. Tynk musi mieć odpowiednie warunki do tego, aby mógł wyschnąć. Niestety, niewłaściwe nałożenie tynku, bądź wykonanie tego w czasie zimy przy nieogrzewanych pomieszczenia spowoduje, że może nie spełniać on prawidłowo swojej funkcji.
W jaki sposób można nałożyć tynk gipsowy?
Nakładanie tynków często jeszcze kojarzy nam się z wykonywaniem prac ręcznych. Owszem, takie prace miały miejsce, jednak obecnie zastąpione zostały one bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. W celu nakładania tynków stosuje się profesjonalne urządzenia, takie jak agregat tynkarski.
Jest to sprzęt, który pozwoli na szybkie nałożenie tynków. Rozprowadzana warstwa jest równomierna, a także istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pękania tynków, kruszenia się, czy odpadania tej zaprawy.
Agregat tynkarski umożliwia nie tylko nałożenie tynku, ale również możemy rozrobić tę zaprawę bezpośrednio w urządzeniu. Agregat wyposażony jest w specjalny zbiornik, gdzie wsypuje się zaprawę, a następnie jest ona rozrabiana z wodą. Chcąc wykorzystać agregat tynkarski, należy pamiętać, że potrzebny będzie nam tutaj dostęp do zasilania elektrycznego i woda.
Czy maszynowe nakładanie tynków, wpływa na lepsze efekty tynkowania?
Nakładając tynk za pomocą urządzenia tynkarskiego, nakładamy warstwę o tej samej grubości. Zyskujemy wtedy pewność, że tynk będzie wysychać w tym samym tempie. Jeżeli tynk byłby nakładany w sposób ręczny, zaistniałaby ryzyko, że w pewnych miejscach może znaleźć się jego grubsza warstwa, a wtedy będzie schnąć nierównomiernie. Zaprawa w jednym miejscu będzie sucha, natomiast w drugim nie.
Maszynowe nakładanie tynków to też duże udogodnienie dla pracowników. Jeden pracownik jest w stanie nałożyć tynk na naprawdę sporej powierzchni. Nie jest tutaj konieczne wykorzystywanie dużej siły fizycznej, gdyż obsługa agregatu, a także nakładanie tynku za pomocą tego urządzenia jest proste.
Może spodobać Ci się również:
Sok z owoców ma wyjątkowo dobre właściwości prozdrowotne i może zastąpić porcję świeżych owoców lub warzyw w diecie. Warunkiem jest wybór takiego soku, w których będzie maksymalna ilość witamin oraz…
Czytaj więcej