środa, 10 lipca 2024r.

Jaki grunt na tynk cementowo-wapienny będzie najlepszy?

photo 1487491424367 7571f9afbb30ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Wykonanie zaprawy tynkowej doskonale zabezpieczy ściany przed ingerencją wilgoci. Powłoką ochronną pokrywa się zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne powierzchnie ścian. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów tynków, z których pomocą łatwo przygotować idealnie gładką lub dekoracyjną, chropowatą powłokę. Przed rozpoczęciem prac z wykorzystaniem standardowej zaprawy cementowo-wapiennej, trzeba jednak dokładnie przygotować i zagruntować powierzchnię…

Opracowanie ścian to najważniejszy krok

Jeśli chcemy stworzyć tynki, które będą trzymać się ścian przez wiele lat, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powierzchnia, na którą zaprawa będzie nakładana musi być idealnie czysta. Wszelkie pozostałości farb, poprzedniej warstwy tynkowej czy nierówności po pracach budowlanych powinny zostać usunięte.

Warstwa tynkowa powinna mieć jednolitą grubość na całej szerokości ściany. Dlatego jeszcze przed zastosowaniem agregatu tynkarskiego z Krakowa powinniśmy zaszpachlować wszystkie wgłębienia i zarysowania. Jeśli ubytki mają znaczną powierzchnię, proces najlepiej przeprowadzić kilkuetapowo, by nałożona masa szpachlowa dokładnie przylegała do powierzchni ściany.

Jaki grunt zastosować pod tynk cementowo wapienny?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie preparatu dedykowanego do tej kategorii tynków. W sklepach budowlanych można znaleźć szereg produktów, które po aplikacji zwiększają chropowatość ściany. Grunty można nakładać ręcznie, lub wykorzystać do tego celu profesjonalny agregat tynkarski.

Jednokrotne pokrycie preparatem ścian powinno wystarczyć do polepszenia właściwości powierzchni. Substancja szybko się wchłania, przez co najczęściej już po 24 godzinach możemy przystępować do właściwych prac tynkarskich. Gruntowanie najlepiej przeprowadzić w czystych warunkach, dlatego przed rozpoczęciem tego kroku musimy pozbyć się wszelkich zabrudzeń i śladów po czyszczeniu powierzchni ścian.

Ściany zagruntowane – co robić dalej?

W następnym kroku przechodzimy do tynkowania. Zaprawy cementowo-wapienne wykłada się najczęściej w formie dwóch powłok. Pierwszą z nich stanowi obrzutka, która nakładana jest po to, by zwiększyć wytrzymałość warstwy właściwej.

Po wyschnięciu powłoki przechodzimy do właściwego tynkowania. Z pomocą agregatu tynkarskiego aplikujemy warstwę tynku o właściwej grubości. Następnie robimy przerwę technologiczną i czekamy aż tynk ulegnie częściowemu związaniu. Później pozostaje jedynie zatrzeć powłokę do uzyskania optymalnej gładkości.

Może spodobać Ci się również:

photo 1522708323590 d24dbb6b0267cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxhcGFydG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY3NzU4OTExMwixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztuje apartament? Co wpływ na kosztu związane z zakupem nieruchomości

1 kwietnia 2023

Apartamenty to bardzo nowoczesne i komfortowe mieszkania, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zakup takiej nieruchomości wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem, jednak koszty z tym związanie wcale nie odstraszają…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady