środa, 10 lipca 2024r.

Prawo pracy w Niemczech, a koronawirus

unnamed file 4

W dobie pandemii na obszarze Niemiec wprowadzono szereg rozwiązań mogących ograniczyć wpływ koronawirusa na działanie gospodarki. Wyraźnie zaostrzone zostały warunki, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika. Jednocześnie niemieckie prawo przewidziało pewne mechanizmy ekonomiczne dla przedsiębiorców.

Niestety wirus powoduje w wielu gałęziach gospodarki potrzebę redukcji zatrudnienia lub zmiany formy zatrudnienia. Wielu polskich pracowników zastanawia się, czy sam covid może spowodować wypowiedzenie umowy w Niemczech.

Warunki zwolnienia pracownika w Niemczech

Prawo pracy w Niemczech nie przewiduje wręczenia pracownikowi wypowiedzenia z powodu wirusa. Wpływ na potencjalną redukcję etatów w firmie może być jej trudna sytuacja. Utrata płynności finansowej lub inne czynniki osłabiające kondycję przedsiębiorstwa mogą doprowadzić do zwolnień grupowych.

Pieczę nad tą sprawa ma niemiecka ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem. To właśnie ona, nawet w dobie pandemii, nie dopuszcza zwolnienia pracownika bez wyraźnych przesłanek. W tej sytuacji zwolnienie jest nieuzasadnione społecznie i może zostać zaskarżone.

Skrócony czas pracy

Pandemiczne warunki sprawiły, że wiele firm może skorzystać z opcji skróconego czasu pracy. Kurzarbeit wykorzystywany jest przez przedsiębiorców, by odciążyć firmy ekonomicznie. W takiej sytuacji pracownicy wykonują swoje obowiązki krócej i tym samym ich wynagrodzenie ulega zmniejszeniu.

Takie działanie jest przez aktualne uwarunkowania wykorzystywane i prawnie legalne. Pracownicy różnicę w wynagrodzeniu otrzymują w ramach tzw. Kurzarbeitergeld. Ta część wypłacana jest przez pracodawcę, który może otrzymać częściową rekompensatę od Federalnej Agencji Pracy.

Skrócony czas pracy, a zwolnienie pracownika 

Teoretycznie, Kurzarbeit wprowadzono po to, by pracowników nie zwalniać, a poprawić finanse firmy przez cięcie kosztów. W praktyce jednak zwolnienie nie jest niemożliwe. Jeżeli przedsiębiorca wykazuje coraz słabszą kondycję firmy, może nastąpić redukcja lub zamknięcie zakładu.

Ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem ma na celu wyeliminowanie przypadków niejasnych przyczyn zwolnienia. Jednakże nie dotyczy to każdego. Tylko zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma przywileje w tej kwestii.

Przepisy chronią pracownika, który zatrudniony jest w zakładzie pracy dłużej niż 6 miesięcy. Ważne jest również, by firma zatrudniała więcej niż 10 pracowników. Jeśli w takim przypadku pracownik otrzymał nieuzasadnione wypowiedzenie z pracy ma przesłanki do roszczenia odszkodowania.

Może spodobać Ci się również:

Po czym rozpoznać dobry portfel ze skóry?

Po czym rozpoznać dobry portfel ze skóry?

23 lipca 2020

Pomimo zmian w trendach, które mają wpływ na popularność określonych produktów, to skóra pozostanie najczęściej wybieranym przez nas materiałem do produkcji galanterii, jak na przykład portfel. Jest uwielbianym materiałem ze…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady