czwartek, 11 lipca 2024r.

Jak zaprojektować i zamontować zieloną ścianę w mieszkaniu?

photo 1525351549016 1ddd272c8315cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxzd2ltbWluZyUyMHBvb2wlMjBncmVlbiUyMHdhbGx8ZW58MXwwfHx8MTY2MTYzMTgxMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Żywe ściany to trend w projektowaniu urbanistycznym, który polega na włączaniu roślin do przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych. Ściany te tworzą naturalną, zdrową i relaksującą atmosferę w domach, biurach i przestrzeniach publicznych. W żywych ścianach pojawiają się naturalne elementy, takie jak zieleń, kwiaty, kamień czy drewno.

Ściana wertykalna sprawia, że środowisko domowe jest bardziej naturalne. Istotne jest, że może być zamontowana w każdym pomieszczeniu w domu. Zielona ściana pięknie prezentuje się w salonie, łazience, a nawet w kuchni, a korzyści jej zastosowania są całkiem spore.

Dlaczego zielona ściana to dobry pomysł w mieszkaniu w bloku?

Żywa ściana może być elementem zagospodarowania niewielkiego fragmentu ściany w domu, ale może również rozrastać się na jej całej powierzchni. Naturalny wygląd żywej ściany sprawia, że człowiek jest bardziej zrelaksowany i spokojny. Niebagatelną zaletą takiego rozwiązania jest efekt zagłuszenia miejskich hałasów, co również wpływa na samopoczucie.

Kolejną korzyścią posiadania zielonej ściany jest jej funkcjonalność i możliwość umieszczenia na niej dużej ilości roślin. Zielona ściana może zostać zielnikiem, jeśli montujemy ją w kuchni, albo być elementem domowego spa, jeżeli postawimy ją w łazience. Ten rodzaj dekoracji przyciąga wzrok każdego i wpływa pozytywnie na wygląd całego mieszkania. 

Rodzaje zielonych ścian, który wybrać dla siebie?

Zielone ściany wertykalne występują w dwóch głównych rodzajach. Na takiej ścianie zamieścić można żywą roślinność lub sztuczne kwiaty. Oba warianty różnią się od siebie elementami konstrukcyjnymi oraz późniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Jednocześnie warto powiedzieć, że jeden i drugi rodzaj zielonej ściany dają tak samo niebywały efekt wizualny. Żywa, zielona ściana jest dobrym pomysłem w przestronnym apartamencie, gdzie jest wystarczająco dużo światła i przestrzeni do życia dla roślin. Mniejsze mieszkanie powoduje pewne ograniczenie i najlepiej sprawdzi się tu ściana wertykalna ze sztucznymi kwiatami.

Projekt dopasowany do przestrzeni, czyli gdzie umieścić zieloną ścianę?

Dobry projekt wnętrza mieszkania to taki, w którym odpowiednio rozmieszczone są elementy wyposażenia oraz dekoracyjne. Zielona ściana doskonale się sprawdzi, jako element pionowy, zajmujący mniej powierzchni podłogowej, a jednocześnie dający wyjątkowe wrażenia wizualne.

To, jaki procent powierzchni ściany mieszkaniowej zajmie ogród wertykalny zależy od projektanta i jego wyobraźni. Istotne jest, by nie ściana była eksponowanym elementem dekoracyjnym, ale nie przytłaczała całego wnętrza.

https://sklep.green-designers.pl/kategoria/ogrodywertykalne

Może spodobać Ci się również:

Butelki PET – co to jest? Gdzie znajdą one zastosowanie?

1 grudnia 2021

Plastikowe opakowania dla wielu są bardziej funkcjonalne od szklanych odpowiedników. Wygodne, pojemniki są poręczne, można je zastosować wielokrotnie, a w większości przypadków w pełni poddają się również procesowi recyklingu. Jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady