sobota, 21 grudnia 2024r.

Jak wygładzić tynk cementowo-wapienny?

photo 1482731215275 a1f151646268ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Aby nadać ścianie odpowiedniej gładkości, bardzo często stosuje się gładź gipsową. Jej zadaniem jest zabezpieczenie wewnętrznej powłoki i przygotowanie podłoża pod farbę. Proces można przeprowadzić po zaschnięciu poprzedniej powłoki. W jaki sposób należy to robić?

Wybór odpowiedniej gładzi to podstawa

Na rynku mamy 2 podstawowe typy mieszanek. Możemy kupić gładź w postaci sypkiej do samodzielnego rozrobienia z wodą, lub gotową zaprawę, która będzie miała jednolity charakter. Ze względów praktycznych, lepiej wykorzystać drugą opcję, ponieważ taka gładź ma znacznie lepsze właściwości i nie wymaga większych nakładów pracy podczas rozrabiania.

Gładź możemy nakładać z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego z Krakowa. W tym przypadku proces rozpoczynamy od sufitu i płynnym ruchem prowadzimy pistolet ku dolnej części ścian. Możemy też posłużyć się tradycyjnymi narzędziami, takimi jak kielnia czy stalowa paca. Trzeba jednak pamiętać, że ich wykorzystanie może znacznie wydłużyć czas pracy, a gładź często nie ma przez to jednolitej powłoki i jest narażona na odspojenie.

Szlifowanie pomoże wydobyć odpowiednią fakturę

Gdy już nałożymy gładź agregatem tynkarskim, musimy odczekać, aż ulegnie ona lekkiemu związaniu. Wtedy będziemy mogli przejść do szlifowania powierzchni, by uzyskać gładką, jednolitą fakturę. Proces również można przeprowadzić na dwa sposoby. Zastosowanie tradycyjnych metod jest jednak długotrwałe i zaleca się je tylko w przypadku czyszczenia niewielkich powierzchni.

Szlifowanie mechaniczne jest znacznie bardziej wydajne. Umiejętne prowadzenie maszyny pozwala szybko wygładzić dużą powierzchnię ściany. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest to proces dość dynamiczny, podczas którego wydziela się spora ilość pyłów. Dobrze jest więc zadbać o odpowiednią wentylację w trakcie wykonywania prac.

Na koniec wystarczy zagruntować powłokę…

Przygotowana gładź ma już odpowiednią formę, lecz trzeba jeszcze zagruntować ją przed nałożeniem farby. Najpierw powinniśmy oczyścić i odtłuścić powierzchnię budynku, a następnie możemy nałożyć preparat gruntujący. Przed pracą warto zapoznać się z zaleceniami producenta tego środka, ponieważ niektóre substancje wymagają odpowiednio wysokich temperatur i spełnienia innych warunków podczas tynkowania. 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Gilotyna do papieru jak używać? Na co uważać podczas konserwacji i korzystania z gilotyny do papieru?

1 grudnia 2021

Gilotyna do papieru to popularne urządzenie, które jest stosowane najczęściej w biurach lub szkołach. Jest to bardzo przydatny sprzęt, który możliwa szybkie przecięcie dużej ilości kartek w jednym czasie. Poza…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady