Butelki PET – co to jest? Gdzie znajdą one zastosowanie?
Plastikowe opakowania dla wielu są bardziej funkcjonalne od szklanych odpowiedników. Wygodne, pojemniki są poręczne, można je zastosować wielokrotnie, a w większości przypadków w pełni poddają się również procesowi recyklingu. Jednak na rynku dostępne są zróżnicowane typy opakowań. Najpopularniejszym rodzajem są tzw. butelki PET. Co to za produkty?
Czym jest butelka typu PET?
Pod tym oznaczeniem, kryją się naczynia przygotowane z politereftalanu etylenu. To termoplastyczna substancja, która po odpowiedniej obróbce może być wykorzystana do przechowywania kosmetyków, produktów żywnościowych oraz innych substancji. Przy standardowych warunkach jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Materiał jest powszechnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Za jego zastosowaniem przemawia nieskomplikowana obróbka, łatwy dostęp do składników, tania produkcja oraz możliwość recyklingu. Takie opakowania w całości poddawane są przetworzeniu i powtórnemu wykorzystaniu. Są przy tym niezwykle trwałe – pojedyncza butelka PET może posłużyć do przechowania produktów przez długi czas!
Bezpieczne opakowanie czy nie?
Wielu przeciwników opakowań plastikowych zaznacza, że mogą one szkodzić zdrowiu. W rzeczywistości, przy standardowym użyciu, opakowania PET w żaden sposób nie ingerują w jakość produktów spożywczych. W skrajnie wysokich temperaturach faktycznie może dojść do uwolnienia trujących związków, jednak do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko.
Kolejnym argumentem mającym zniechęcić ludzi do wyboru takich opakowań jest długi czas rozkładu plastiku. Jednocześnie warto podkreślić, że zużyte opakowania można w całości przetworzyć na nowe produkty, dlatego nie muszą one zaśmiecać środowiska naturalnego. A butelka z dozownikiem czy spryskiwaczem będzie dużo bardziej funkcjonalna od szklanego słoika.
W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się takie opakowania?
Butelki PET mają dziś bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one służyć między innymi do przechowywania:
- napojów – w tym soków, alkoholi, mleka czy przetworów,
- produktów spożywczych np. kawy, herbaty, przypraw lub słodyczy,
- kosmetyków – takich jak perfumy, kremy,
- substancji chemicznych.
Dzięki funkcjonalnej budowie i dużej wytrzymałości, opakowania często pełnią funkcję magazynową, mogą też stać się bezpośrednim nośnikiem wyrobu podczas dystrybucji. A łatwość obróbki surowca umożliwi przygotowanie opakowania w dowolnym kształcie, ściśle dopasowanym do potrzeb każdego typu produktów!
Może spodobać Ci się również:
Lublin, dynamicznie rozwijające się miasto w południowo-wschodniej Polsce, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji deweloperskich. Dla wielu osób poszukujących nowego miejsca zamieszkania lub możliwości inwestycyjnych zakup mieszkania w…
Czytaj więcej