piątek, 29 marca 2024r.

Pomoc kuchenna – obowiązki. Pomoc kuchenna – zakres obowiązków

Pomoc kuchenna - obowiązki. Pomoc kuchenna - zakres obowiązków

Pracując w kuchni, nie trzeba być zawodowym kucharzem. Czasem wystarczy aktualna książeczka sanepidu, znajomość zasad BHP i trochę wprawy w przyrządzaniu podstawowych potraw. W końcu trudno oczekiwać, by do pokrojenia papryki, czy ustawienia piekarnika na odpowiednią temperaturę potrzebny był dyplom szkoły gastronomicznej. Kucharz to specjalista, który umiejętnie i kreatywnie tworzy wyśmienite dania – często po kilka naraz. Prostsze zadania przypadają w udziale pomocy kuchennej

Cechy dobrego pomocnika kuchennego

Osoba będąca pomocnikiem kucharza nie musi posiadać umiejętności Magdy Gessler. Ważne jest jednak, by była osobą zdyscyplinowaną i umiejącą pracować zespołowo oraz pod presją czasu. Kuchnia to miejsce, gdzie dzieje się bardzo dużo w bardzo krótkim czasie i często jest to praca bardzo stresująca. Dlatego pracując w tym miejscu, warto być odpornym psychicznie. Z tych samych względów osoby o pozytywnym nastawieniu do życia i umiejętności rozładowywania napiętej atmosfery są w tej branży o wiele chętniej widziane.

Pomoc kuchenna – zakres obowiązków

Zakres obowiązków pomocy kuchennej jest bogatszy, niż mogłoby się wydawać. Nie każdy potrafi od razu przyrządzić sos beszamelowy, czy uzyskać klarowane masło, dlatego często (choć nazwa stanowiska brzmi bardzo niepozornie) wymaga się od potencjalnego pracownika doświadczenia. Ważne jest nie tylko to, by coś potrafić zrobić – należy umieć to wykonać szybko, w dodatku robiąc jednocześnie kilka innych rzeczy.

Krojenie i obieranie warzyw to jednoczesne pilnowanie masła na patelni. Zabezpieczając półprodukty, należy też mieszać sos na kuchence. Zmywając naczynia, należy cały czas pamiętać o cieście w piekarniku. Jednocześnie należy znać i przestrzegać zasad przeciwpożarowych i BHP. I to wszystko należy do zadań pomocy kuchennej: obróbka surowej żywności, przygotowywanie potraw lub ich części zgodnie z wytycznymi kucharza, utrzymywanie porządku, czasem również dekorowanie potraw.

Pomoc kuchenna z reguły zarabia dużo mniej, niż kucharz. Często jednak może liczyć na dodatki i premie, zwłaszcza, jeśli danego dnia trzeba zostać dłużej w pracy – a jest wiele dni, gdy jest to niezbędne.

Może spodobać Ci się również:

photo 1617357978491 f888751b930dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Nowe mieszkanie w Lublinie – jak zacząć szukać?

1 lutego 2023

Lublin jest rozległym miastem, które wciąż się rozbudowuje. Każdy, kto chce tu zamieszkać, może liczyć na duże możliwości rozwoju, a przede wszystkim szeroki dostęp do edukacji. Wielu absolwentów wyższych uczelni…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady