piątek, 01 marca 2024r.

Oszczędność energii zaczyna się od drzwi. Izolacja termiczna

Oszczędność energii zaczyna się od drzwi. Izolacja termiczna

Każdy producent drzwi zewnętrznych wie, że dla klientów liczą się nie tylko walory estetyczne, ale również parametry związane z izolacją termiczną. Im lepsze pod tym kątem drzwi kupimy, tym niższe rachunki za ogrzewanie będziemy płacić w przyszłości.

Ważny współczynnik przenikania ciepła

To, w jakim stopniu drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego będą nas chronić przed zimnem, określa współczynnik przenikania ciepła, wyrażony skrótem Ud. Określa on, ile ciepła „ucieknie” przez 1 m2 drzwi. Im niższa wartość współczynnika Ud, tym dany materiał lepiej chroni przed utratą ciepła.

Warto też pamiętać, że przy wyborze standardu termicznego drzwi racjonalne jest dostosowanie ich do standardu energetycznego całego budynku. Oczywiście im drzwi cieplejsze, tym wyższy komfort termiczny i większe oszczędności na ogrzewaniu. Producenci drzwi zewnętrznych prześcigają się w oferowaniu najróżniejszych modeli, ale najpewniejsze i najcieplejsze drzwi będą zawsze wykonane z drewna i pozbawione przeszkleń. Warto również pomyśleć o tzw. drzwiach hybrydowych.

Drzwi hybrydowe a izolacja termiczna

Renomowani producenci drzwi stawiają obecnie na łączenie kliku materiałów, by wydobyć z każdego z nich najlepsze właściwości. Przykładowo, nowoczesne hybrydy mogą posiadać wypełnienie z  wstrzykiwanej piany PUR o wysokiej gęstości, która jest dużo lepszym izolatorem i zapobiega odkształceniu się skrzydła pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Drzwi hybrydowe łączą najlepsze właściwości kilku materiałów (drewna, stali, aluminium i PCV) i oprócz dobrej izolacji termicznej gwarantują też ochronę przed hałasem czy włamaniem. Warto zaznaczyć, że drzwi chroniące przed utratą ciepła wcale nie muszą być masywne czy nieatrakcyjne wizualnie. Obecnie producenci drzwi oferują wiele ciekawych modeli, estetycznych, wykorzystujące najnowsze technologie, a przy tym praktycznych i funkcjonalnych.

Drzwi dopasowane do potrzeb

Renomowani producenci drzwi zewnętrznych nie magazynują gotowych projektów, które później sprzedają, ale do każdego zamówienia podchodzą indywidualnie. Jeśli chodzi o izolację termiczną drzwi, ten aspekt jest brany pod uwagę przede wszystkim przez właścicieli domów jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków, którzy do pomieszczenia wchodzą najczęściej z ogrzewanej klatki schodowej, nie muszą tak bardzo martwić się o tę kwestię.

Producenci drzwizalecają również, aby – jeśli odkryjemy, że ciepło gdzieś „ucieka” – sprawdzić w pierwszej kolejności progi i uszczelki. To właśnie tych miejscach najprędzej pojawiają się nieszczelności.

Może spodobać Ci się również:

photo 1547073044 67b2ec97ed0ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5NHx8bmlrZSUyMGFkaWRhcyUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDM3NzIzMTl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztują halówki profesjonalnej firmy?

1 stycznia 2024

Do gier zespołowych na obiektach sportowych halówki wydają się być najlepszym wyborem. Są one wygodne, lekkie i zapewniają właściwą stabilizację kroków, przez co nasze ruchy są bardziej zwinne. Nie wszystkie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady