sobota, 13 lipca 2024r.

Jak walczyć z nadmiarem wody w organizmie?

unnamed file 3

Dla naszego organizmu kluczowe jest dokładne zbalansowanie wymiany wszystkich płynów. Nadmiar wody zaburza gospodarkę wodną, a to wiąże się opuchniętymi kończynami, obrzękami ciała, a także z cięższymi chorobami stawów. Warto więc znać przyczyny oraz metody walki z nadmiarem wody.

Do głównych przyczyn zatrzymywania się wody w organizmie należy źle zbilansowana dieta, wahania hormonalne oraz niezdrowy tryb życia. Pamiętać w związku z tym warto o odpowiedniej diecie polegającej na wyeliminowaniu produktów z nadmierną ilością soli. Także aktywność fizyczna będzie czynnikiem, który poprawi naszą gospodarkę wodną. Dodatkowo warto wykorzystać suplementy na nadmiar wody.

Objawy nadmiaru wody.

Jeżeli zauważymy, że nasze kończyny są obrzęknięte, a ciało sprawia wrażenie „bańki”, to z pewnością warto się zainteresować, czy nie składujemy więcej wody, niż jest nam potrzebna w organizmie. Obrzęki zazwyczaj dotyczą kostek u nóg, lub rąk. Mają różny poziom nasilenia, zależny od pory dnia, lub cyklu miesięcznego u kobiet.

W tym przypadku poczucie zmęczenia i ciężkości jest wyraźne. Nasza koncentracja jest zaburzona, pojawia się rozdrażnienie i bóle głowy. To wszystko bardzo przeszkadza  i powoduje więcej stresów, nie przyczyniających się do poprawy samopoczucia.

Jak zapobiegać nadmiarowi wody?

Pamiętać warto, że ludzki organizm potrzebuje ok 2 – 2,5 litra płynów dziennie do prawidłowego funkcjonowania. Regularne nawadnianie jest kluczowe w walce z nadmiarem wody. Może brzmi to paradoksalnie, ale organizm, który nie otrzymuje regularnych dostaw płynów broni się przed ich utratą zatrzymując to, co jest w jego wnętrzu.

Ważne w zapobieganiu zbierana wody w organizmie będzie również zbilansowanie diety. Do zaburzeń prowadzi nadmiar sodu oraz niedobór potasu. W związku z tym warto ograniczyć sól i jeść pokarmy bogate w potas.

Inne czynniki powodujące gromadzenie wody

Odchudzanie w dzisiejszych czasach niekiedy przypomina wojnę. Niestety na tej „wojnie” ofiarą jest własny organizm. Czynnikiem powodującym nie tylko nadmiar wody, ale również wiele innych dysfunkcji jest źle dobrana dieta odchudzająca.

Czasem chcąc szybko zrzucić wagę ludzie stosują bardzo restrykcyjne metody. Takie rozwiązania powodują wyczerpanie organizmu, obniżenie odporności oraz niedobór wielu mikroelementów. Warto więc pamiętać o tym, że dieta jest dla ludzi, ale warto z niej mądrze korzystać.

Zbilansowana dieta oraz dodatkowa suplementacja pozwala na zrównoważenie gospodarki chemicznej organizmu. Zatrzymywanie wody jest nie tylko uciążliwe, ale również niebezpieczne. To oznacza, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Remont domu, jakie drzwi wybrać?

1 czerwca 2021

Kiedy przychodzi moment, że decydujemy się wyremontować swoją posiadłość, czeka nas podjęcie wielu decyzji. Każdy remont, to wiele kosztów, pracy i stresu, dlatego wybierając każdy element, chociażby drzwi zewnętrzne do…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady