piątek, 01 marca 2024r.

Ortodoncja dla dorosłych – zgryz bez wad w każdym wieku

photo 1489278353717 f64c6ee8a4d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MHx8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Wady zgryzu, zaniedbane w dzieciństwie są często przyczyną wielu dolegliwości w wieku dorosłym. Nie należą one do rzadkości, a choć leczenie aparatem nazębnym zwykle kojarzy się z nastolatkami, to coraz częściej można zauważyć go również u ludzi w starszym wieku. Istotne jest, że aparat taki korygując zgryz, ma ogromny wpływ na poprawę stanu zdrowia całego uzębienia.

Aby zapobiec wielu przykrym dolegliwościom wynikającym z nieprawidłowego ułożenia zębów, należy zgłosić się do specjalisty. Krzywym zgryzem, zajmuje się taka dziedzina stomatologii, jak ortodoncja Kraków to miasto, w który każdy dorosły i dziecko z wadami uzębienia znajdzie profesjonalnego ortodontę. 

Piękny uśmiech i prawidłowy zgryz – dlaczego to takie ważne?

Wady zgryzu wpływają na obniżenie walorów estetycznych uzębienia, jak również powodują powstawanie różnego rodzaju chorób przyzębia. Źle ułożone zęby sprawiają trudności w rozgryzaniu pokarmów, a także niemożliwość dotarcia szczoteczką do wszystkich miejsc między zębami, gdzie zbierają się drobiny jedzenia. To może doprowadzić do rozwoju bakterii, a tym samym próchnicy i/lub parodontozy.

Prawidłowy zgryz zapewnia zminimalizowanie wad wymowy, zapobiega też w dużej mierze migrenom. Jest również istotne w kwestii utrzymania zdrowia układu pokarmowego. Jak więc widać wyeliminowanie wad zgryzu może wyraźnie wpłynąć na poprawę jakości życia i wyglądu.

Jakie są najczęstsze wady zgryzu

Wśród najczęściej występujących wad zgryzu wymienić można tyłozgryz. Charakteryzuje się on przesunięciem dolnego łuku zębowego do tyłu. W efekcie zięby sieczne dolne i górne nie stykają się. Odwrotną, ale podobną wadą jest przodozgryz, gdzie dolny łuk zębowy wysuwa się do przodu.

Inne wady zgryzu to nadmierne stłoczenie zębów, które nakładają się na siebie i przekrzywiają. Każda anomalia w anatomii uzębienia powinna być skonsultowana z dentystą, tak aby leczenie wdrożyć, jak najszybciej.

Leczenie ortodontyczne – jak wygląda w wieku dorosłym?

Dorośli niezbyt dobrze myślą o noszeniu aparatu nazębnego, co jest błędem i może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Warto udać się na wizytę u stomatologa. Ortodonta, który dobierze odpowiedni aparat i wytłumaczy, jak ważne jest leczenie ortodontyczne. Tu warto podkreślić, że wśród modeli aparatów jest wiele takich, które nie tylko leczą, ale nie wpływają też negatywnie na piękny uśmiech.

W zależności od zaleceń lekarza pacjent zaopatrywany jest w dostosowany do wady aparat. Całość leczenia ortodontycznego może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy i w tym czasie należy również odbywać kontrolne wizyty u ortodonty.

Może spodobać Ci się również:

Jak zmienia się średnia krajowa? Ile wynosi średnia krajowa?

Jak zmienia się średnia krajowa? Ile wynosi średnia krajowa?

14 stycznia 2020

Temat, który obejmuje wartość średniej płacy, wzbudza za każdym razem wiele kontrowersji. Na czym polega szacowanie i obliczanie średniego wynagrodzenia oraz jak zmieniła się sytuacja w ostatnim czasie? Na te…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady