wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Kiedy deweloper nie musi mieć rachunku powierniczego? Jaką rolę odgrywa rachunek powierniczy?

photo 1512918728675 ed5a9ecdebfdcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2NzgyNzM5MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Wiele osób obawia się zakupu mieszkania od dewelopera. Często obawy dotyczą tego, że deweloper może oszukać swoich klientów, co w konsekwencji spowoduje utratę dużej sumy pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że deweloper w określonych sytuacjach ma obowiązek założenia rachunku powierniczego, który jest formą zabezpieczenia pieniędzy osób kupujących mieszkanie. Czym dokładnie jest rachunek powierniczy i kiedy deweloper nie musi go zakładać?

Co to jest rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy określa się, jako specjalne konto bankowe, na którym znajdują się pieniądze osób kupujących mieszkania. Zgromadzonymi środkami zarządza bank, a więc nie ma tu żadnego ryzyka, że deweloper wykorzysta pieniądze, a mieszkanie nie stanie się własnością osoby, która bierze udział w procesie zakupu.

To właśnie tam klienci wpłacają środki na zakup nieruchomości, mając pewność, że są one bezpieczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu coraz większa liczba osób decyduje się na mieszkania od dewelopera.

Często takie nieruchomości znajdują się w bardzo atrakcyjnych okolicach i są wykończone wygodnie z najwyższymi standardami. Apartamenty słoneczne oraz wiele innych mieszkań deweloperskich to nowoczesne budownictwo, a także możliwość wyboru lokali zgodnych z wymaganiami klientów.

Rachunek powierniczy – czy deweloper zawsze musi go mieć?

Oczywiście rachunek powierniczy chroni klientów, jednak istnieją wyjątki, kiedy deweloper nie musi go zakładać. W przypadku, gdy deweloper do realizacji inwestycji wykorzystuje wyłącznie swoje środki pieniężne nie ma potrzeby zakładania takiego rachunku.

Na szczęście od roku 2024 obowiązywać będzie ustawa deweloperska mówiąca o tym, że każdy deweloper bez względu na to, skąd pochodzą pieniądze na budowę mieszkań, będzie musiał mieć założony rachunek powierniczy. Jest to dobry krok do tego, aby kupujący czuli się naprawdę bezpiecznie podczas transakcji zakupu nieruchomości.

W jaki sposób można sprawdzić, czy rachunek powierniczy istnieje?

W chwili, gdy deweloper posiada taki rachunek informacja ta, powinna być zawarta w umowie. Dokładne przeanalizowanie umowy, która ma zostać zawarta jest bardzo ważne, gdyż właśnie z tego dokumentu można dowiedzieć się wielu istotnych informacji. Wiarogodność dewelopera to ważny aspekt, który wpływa na współpracę obu stron.

Jeżeli inwestor jest uczciwy wszystko, odbywa się zgodnie z prawem. Dzięki temu wielu klientów jest zainteresowanych ofertami mieszkań. Duża ilość lokali, w tym też słoneczne tarasy to wiele udogodnień i ogromny komfort dla mieszkańców.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Kawa palona, czyli wszystko o najwyższej jakości kawy

1 lipca 2021

Jedną z podstawowych informacji, którą przedstawia każda kawiarnia jest rodzaj palonej kawy. Bez tej informacji nie jest również możliwe kupienie opakowania kawy w sklepie. Warto na nią zerknąć, choćby z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady