wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Jak położyć tynk? Agregat tynkarski i metoda ręczna

Jak położyć tynk? Agregat tynkarski i metoda ręczna

Tynkowanie to proces, który z reguły jest wykonywany w czasie remontu lub na samym początku budowy domu. Tynki na ścianach to najpopularniejszy sposób na poprawę warunków w pomieszczeniu, zwiększenie estetyki naszych ścian, a także stanowi doskonałą ochronę przed niepożądaną wilgocią. By położyć tynk w mieszkaniu lub domu, nie musimy wcale sięgać głębiej do portfela i zlecać tego ekipie remontowej. Odrobina wiedzy i umiejętności pozwoli nam na położenie go samodzielnie. 

Po co tynkować ścianę i jak przygotować powierzchnię przed właściwą pracą? 

Taka czynność w znacznym stopniu zwiększy estetykę mieszkania, a dużą zaletą tego jest fakt, iż ściany przed tynkowaniem nie muszą być wcale proste i gładkie jak lustro. To właśnie ta masa ma za zadanie stworzenie jednolitej ściany o wyrównanej powierzchni i fakturze. By jednak przystąpić do samego tynkowania, niezbędne jest przygotowanie podłoża. Jeżeli ściana jest stara, niezbędne jest usunięcie wszystkich pozostałości po złuszczonej farbie, tapecie. Ten proces sprawi, że tynk po nałożeniu nie będzie odchodzić płatami od tych konkretnych miejsc. Przed właściwą pracą warto zagruntować całą powierzchnię, co zwiąże ścianę i zwiększy przyczepność. 

Tynkowanie ręczne

To najpopularniejszy sposób na nakładanie masy i rozprowadzanie po ścianie. Powinniśmy robić to ruchami dół-góra w sposób pionowy, z zastrzeżeniem o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych. Do nakładania najlepiej nada się paca ze stali nierdzewnej. Po nałożeniu warstwy tynku należy go rozprowadzić po całej powierzchni, wyrównując ją. Zaciąganie powinno być wykonane łatą tynkarską. Po wyschnięciu powinniśmy wyrównać powierzchnię, czyli usunąć wszelkie nierówności i nadmiar. Do przeprowadzenia równania warto zabrać ze sobą mocną lampę, której światło będzie padało od boku.

Tynkowanie agregatem tynkarskim

Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko w przypadku dużych inwestycji remontowych wykonywanych przez firmy zewnętrzne, ale też przez gospodarstwa domowe. Nakładanie tynku agregatem może być nawet 4 razy szybsze przy zachowaniu tej samej jakości na całej powierzchni. Istotne jest, by przed rozpoczęciem pracy z agregatem dokładnie zabezpieczyć wszelkie elementy jak okno czy drzwi w celu uniknięcia czyszczenia po tynkowaniu. Agregat spełni swoje zadanie bez względu na to, czy wybierzemy tynk gipsowy, wapienny czy cementowo-wapienny. Niezależnie jednak od materiału, przed przystąpieniem do dalszej części prac, musimy poczekać, aż powierzchnia tynkowana zupełnie wyschnie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Ile zarabia dentysta?

1 marca 2021

Zawód stomatologa cieszy się uznaniem na całym świecie i w zasadzie trudno się temu dziwić, gdyż jest to trudne zajęcia wymagające odpowiedniego wykształcenia oraz ciągłej nauki. Dentystą może zostać każdy,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady