wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Jak działa wynajem długoterminowy? Sprawdź kiedy opłaca się z niego skorzystać

photo 1531986627054 7f294d095acdcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTB8fGNhcnxlbnwxfDB8fHwxNjUzOTE2NzQ0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Ceny samochodów osobowych prosto z salonu mogą wywołać zawrót głowy. Niestety przez szalejącą inflację i rosnące koszty produkcji niewiele młodych, pracujących osób może pozwolić sobie na taki zakup. A auto jest nam przecież bardzo potrzebne, bo ułatwia komunikację i dojazdy. Czy tacy ludzie są skazani na zakup samochodu używanego? Niekoniecznie, mogą na przykład skorzystać z oferty leasingowej, lub postawić na wynajem długoterminowy… Jak to działa?

Kiedy opłaca się pożyczyć pojazd?

Takie rozwiązanie najczęściej było wykorzystywane do tej pory przez turystów, którzy odwiedzali nowe miasta i chcieli w nich zostać przez jakiś czas. Wtedy wynajem samochodu okazywał się lepszym sposobem transportu niż autobusy czy taksówki. Ułatwiał on zwiedzanie całego regionu, dzięki czemu można było miło spędzić urlop.

Obecnie prowadzone są również wynajmy długoterminowe, których okres może wynieść nawet kilka lat. W takim przypadku osoba pożyczająca pojazd ma pełne prawo do korzystania z niego przez określony czas. Oczywiście istnieją tutaj liczne obwarowania, związane z zakazem ingerencji w budowę samochodu czy limit kilometrów. Z drugiej strony to po stronie dealera samochodowego stoi obsługa serwisowa, wymiana opon oraz ewentualne naprawy szkód samochodu.

Wynajem długoterminowy – jak to wygląda?

Najczęściej proces wynajmu jest stosunkowo prosty. Klient wybiera samochód z odpowiadającą formą opłat za wynajem. Następnie obie strony podpisują umowę najmu i ustalają dodatkowe prawa dotyczące np. obowiązków osoby wynajmującej pojazd, które musi ona wykonać przed oddaniem auta.

W dalszej kolejności przedstawiciel serwisu wydaje klucze do samochodu. Od tej pory osoba wynajmująca może z niego korzystać, z zachowaniem zawartych w umowie postanowień. Wszelkie kwestie związane z ewentualnymi usterkami, badaniami kontrolnymi czy wymianą opon załatwiane są przez serwis wynajmujący, dlatego użytkownik samochodu nie musi się już o to martwić.

Wynajem czy leasing? Co będzie lepsze?

Obie formy są do siebie podobne, choć podczas leasingu inaczej wygląda kwestia własności samochodu. Najczęściej po ukończeniu umowy jest on sprzedawany za niższą cenę użytkownikowi auta. Dlatego decydując się na tę formę finansowania musimy pamiętać o tym, że po zakończeniu umowy będziemy zobligowani do wykupienia pojazdu.

W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma takiego obowiązku. Wraz z zakończeniem umowy, odstawiamy samochód w określone miejsce, oddajemy kluczyki i to wszystko. Jeśli trzymamy się postanowień dokumentu i nie wyrządziliśmy znaczących szkód w samochodzie, sprawa przebiegnie bezproblemowo. Za wszystkie dodatkowe usterki, które nie zgłosimy wcześniej będziemy musieli zapłacić.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

RTG weterynaryjne – co warto wiedzieć o prześwietleniu psa?

1 października 2021

Prześwietlenie to popularna procedura stosowana w wielu lecznicach weterynaryjnych. Zresztą nie bez powodu. RTG jest jedną z najskuteczniejszych metod diagnostycznych. Sprawdź, na czym polega przywołane badanie i kiedy warto je…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady