Kiedy przysługuje adwokat z urzędu w sprawie cywilnej?
Zdarzają się sytuacje, gdy konieczna jest kompleksowa pomoc prawna, jednak nie posiada się zdolności finansowych, aby móc opłacić adwokata czy radcę prawnego. W takich przypadkach pojawia się możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnika z urzędu. To rzetelne wsparcie nie tylko w kwestii napisania pisma czy pozwu, lecz także reprezentacja w postępowaniu sądowym. Dowiedz się, kto może ubiegać się o taką pomoc i jakie należy spełnić warunki?
Kto może otrzymać pomoc prawnika z urzędu?
Zastanawiasz się nad tym, czy możliwa jest darmowa pomoc prawnika z urzędu w przypadku Twojej osoby? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że o ile każdy może ubiegać się o taki rodzaj wsparcia, o tyle nie ma się gwarancji, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie – w tym także i Twój. Ostatnie słowo należy do sądu i to właśnie on podejmuje finalną decyzję.
O ustanowienie prawnika z urzędu, czyli adwokata lub radcy prawnego, może ubiegać się osoba fizyczna, która złoży odpowiednie oświadczenie. Musi z niego jasno wynikać, że nie jest w stanie ponieść kosztów związanych z opłaceniem prawnika, nie narażając tym samym siebie oraz swojej rodziny na trudności związane z brakiem środków utrzymania. W kontekście osób prawnych lub organizacji wymagane jest przedstawienie, że wskazany podmiot nie jest w posiadaniu wystarczających środków, które mogą pokryć koszty wynagrodzenia prawnika.
Co zrobić, aby ubiegać się o prawnika z urzędu
Każda osoba spełniająca wyżej wymienione wymagania, ma możliwość ubiegania się o pomoc prawnika z urzędu. W tym celu należy złożyć wniosek o ustanowienie adwokata czy też radcy prawnego oraz wniosek o zwolenienie od kosztów sądowych. Trzeba pamiętać, że powinien być on złożony w tym sądzie, w którym będzie toczyć się dana sprawa. Jednak to nie koniec dokumentów, które należy przygotować.
Kolejnym jest oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o osobie ubiegającej się o pomoc. Powinno ono zawierać takie informacje jak stan rodzinny, majątek, dochody, a także źródła utrzymania. Tego typu druk można bez problemu znaleźć w każdym sądzie. Warto dodatkowo uzasadnić swoją prośbę dokumentami takimi jak: wypełniony druk PIT czy zaświadczenie o zarobkach. Podpisane wnioski będą rozpatrywane przez sąd. Darmowa pomoc prawnika z urzędu będzie przyznana w przypadku, gdy sąd uzna udział prawnika za potrzebny i wniosek będzie rzeczywiście uzasadniony sytuacją majątkową osoby wnioskującej.
Czy można wybrać konkretnego prawnika z urzędu?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje możliwość samodzielnego wskazania konkretnej osoby, która będzie nas reprezentować w sądzie i która udzieli pomocy prawnej. Jest to jak najbardziej dopuszczalne. Zatem, gdy dana strona zdaje sobie sprawę z tego, że konkretny adwokat czy radca prawny specjalizuje się w danym obszarze lub jest zaznajomiona z toczoną sprawą, można umieścić we wniosku odpowiednią adnotację. Nie jest to zobowiązujące i nie gwarantuje, że otrzyma się prawnika z urzędu, którego się rzeczywiście wskazało, jednak rzeczywiście istnieje taka szansa. Warto wiedzieć, że prawnik z urzędu zostaje wyznaczony w ciągu dwóch tygodni od momentu złożenia wniosku.
Może spodobać Ci się również:
Trądzik różowaty jest schorzeniem, które powstaje przeważnie u kobiet w wieku około 30 lat i później. Niekiedy przeistacza się ono w stan zapalny, który sprawia, że skóra swędzi i jest…
Czytaj więcej