środa, 12 czerwca 2024r.

Czy możesz zakwestionować niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę? Co możesz uzyskać w takim przypadku?

photo 1486406146926 c627a92ad1abcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli. Co to oznacza? Zwolnienie jest decyzją strony wręczającej ten dokument. Jednak czy pracownik, który otrzyma wypowiedzenie zawsze, musi godzić się z taką decyzją swojego pracodawcy. Sprawdź, czy Ty, jako pracownik możesz zakwestionować otrzymane wypowiedzenie umowy o pracę?

Co możesz zrobić, gdy nie zgadzasz się z otrzymanym wypowiedzeniem?

Utrata pracy to duży kłopot. Musisz w takiej sytuacji, jak najszybciej znaleźć nową pracę, aby zapewnić sobie stały dochód i żyć na takim samym poziomie. Co więcej, zdarzają się także sytuacje, że wręczenie wypowiedzenia przez pracodawcę nie było zgodne z przepisami.

Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją pracodawcy, masz możliwość zakwestionowania wypowiedzenia. Musisz jednak przestrzegać terminów i pamiętać, że na reakcję masz 3 tygodnie od momentu otrzymania wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech może zawierać błędy, dotyczyć zwolnienia osoby szczególnie chronionej przed zwolnieniem, czy być przekazane w niewłaściwej formie. W każdym z tych przypadków powinieneś jak najszybciej zareagować. Należy zachować wypowiedzenie wraz z dowodem otrzymania np. kopertą w której dokument został doręczony.

Co możesz zyskać, gdy zakwestionujesz otrzymane wypowiedzenie?

Jeżeli we właściwym terminie podejmiesz odpowiednie kroki, możesz zyskać naprawdę dużo korzyści. Oczywiście to, o co konkretnie chcesz się ubiegać, zależy od okoliczności, w jakich zostałeś zwolniony. Osoba, która została zwolniona, może ubiegać się o przywrócenie do pracy lub odprawę pracowniczą, co jest formą odszkodowania.

Poza tym, są także inne korzyści, jak przedłużenie wynagrodzenia czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikowi za cały okres do momentu zakończenia zatrudnienia. W rezultacie powództwa przeciwko wypowiedzeniu, często ten okres ulega przedłużeniu.

Zakwestionowanie niemieckiego wypowiedzenia umowy o pracę w wielu przypadkach jest niezbędne i pozwala pracownikowi uzyskać to, co mu się należy. Dodatkowym atutem jest możliwość otrzymania dobrego świadectwa pracy, co ułatwi dalsze poszukiwanie pracy.

Czy możesz zakwestionować wypowiedzenie samodzielnie?

Możesz podjąć samodzielne działania, jeśli otrzymasz wypowiedzenie w Niemczech, ale czy zawsze doprowadzi to do sukcesu? Niestety w takim przypadku nie zawsze mamy gwarancję, że wygramy z nieuczciwym pracodawcą. Aby mieć pewność, że wygramy, warto udać się z naszym problemem do prawnika.

Standardową procedurą w Niemczech jest złożenie pozwu do sądu. Prawnik to osoba mająca ogromną wiedzę i umiejętności w zakresie rozwiązywania nawet tych najtrudniejszych spraw. Co więcej, pracownicy zatrudnieni w Niemczech nie znają dobrze obowiązujących tam przepisów, a więc nawet gdy prawo stoi po ich stronie, mogą nie wygrać z pracodawcą.

Może spodobać Ci się również:

photo 1448630360428 65456885c650cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY3NzU4ODc5OAixlibrb 4.0.3q80w1080

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż? O czym warto pamiętać przed zakupem mieszkania?

1 lutego 2023

Zakup mieszkania to bardzo szczęśliwa chwila dla nowego właściciela. Na rynku można znaleźć wiele ofert dotyczących mieszkań. Warto jednak pamiętać, że zanim kupimy mieszkanie, musimy wiedzieć, gdzie szukać nieruchomości na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady