sobota, 13 lipca 2024r.

Co to jest OCR? System OCR faktur – zalety, funkcje, skuteczność

Co to jest OCR? System OCR faktur - zalety, funkcje, skuteczność

OCR to skrót z angielskiego optical character recognition. Dzisiaj najczęściej jest to oprogramowanie, które pozwala wyodrębnić tekst z obrazu np. skanu lub zdjęcia. Dzięki temu uzyskuje się dokument, który można edytować i wprowadzać w nim zmiany lub poprawki.

Jak działa oprogramowanie OCR?

Pierwszym krokiem niezbędnym do tego, żeby oprogramowanie mogło zadziałać, jest dostarczenie obrazu, na którym znajduje się tekst. Tutaj warto zwrócić uwagę na jego jakość — im będzie lepsza, tym większe są szanse na to, że tekst zostanie w sposób prawidłowy rozpoznany. Należy tu zwrócić przede wszystkim na dwa aspekty: kontrast i rozdzielczość.

W korzystaniu z programów OCR najważniejszą rolą użytkownika jest przygotowanie dobrego zdjęcia. Potem nad całością pracuje oprogramowanie — analizuje obrazy, algorytmy skanują stronę i rozpoznaje znaki, a następnie składa je w jedną całość.

Tutaj należy zaznaczyć, że korzystając z dwóch różnych programów do OCR można osiągnąć dwa zupełnie inne wyniki dla tego samego pliku. Dlatego niezwykle istotne jest to, żeby korzystać z dobrych i sprawdzonych programów. Mają one lepsze algorytmy, dlatego lepiej rozpoznają tekst.

System OCR do faktur — jak działa, dlaczego warto z niego korzystać?

W ostatnich latach można zaobserwować trend digitalizacji biznesu — coraz więcej elementów działalności przenosi się do formy elektronicznej. Pomimo to wielu kontrahentów wystawia faktury w tradycyjnej, papierowej formie. W takiej sytuacji bardzo pomocny jest system OCR faktur, który rozpoznaje tekst, tabele i elementy graficzne na dokumentach.

Przenosząc faktury do formy elektronicznej, wykorzystując system OCR, można o wiele łatwiej znaleźć konkretne pliki. Nie trzeba pamiętać danych kontrahenta. Faktury można wyszukać plik za pomocą słów kluczowych, danych, które znajdują się na niej.

Przykładowo, jeśli w firmie pojawił się problem z laptopem, to dzięki posiadaniu faktury przeniesionej przez program OCR do formy elektronicznej nie trzeba pamiętać, gdzie się ona znajduje. Można znaleźć ją po słowie kluczowym np. laptop lub nazwie producenta.

Jak skuteczne są systemy OCR do faktur?

Jeśli dostarczysz dobrej jakości skany lub zdjęcia, to wszystko zależy od tego, z jakiego oprogramowania skorzystasz. Korzystając ze sprawdzonych programów, dobrych firm wszystkie tabele, dane zostaną z łatwością rozpoznane.

Dlatego też wybierając program OCR do faktur, należy postawić przede wszystkim na jakość. To od niej zależy, w jakim stopniu program będzie skuteczny i czy będzie spełniał swoje zadanie.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1507120366498 4656eaece7facropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxjcmFuYmVycnklMjBqdWljZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyNDM0NzQxixlibrb 4.0.3q80w1080

Mały soczek jabłkowy – duża porcja zdrowia dla dziecka, czyli dlaczego warto codziennie go podawać dziecku?

1 czerwca 2024

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat, a rodzice mają kluczową rolę we wprowadzaniu dzieci w świat zdrowej i zbilansowanej diety. Wśród licznych opcji dostępnych na rynku, sok jabłkowy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady