Ile trwa tynkowanie maszynowe? Z agregatem znacznie szybciej pokryjesz ściany
Proces wykończenia ścian bez zastosowania maszyn może być bardzo czasochłonny. W przypadku mniejszych powierzchni, nie ma to zbyt dużego znaczenia. Jednak gdy mamy do pokrycia kilkaset metrów kwadratowych ściany, sprawa wygląda inaczej. Warto wtedy skorzystać z możliwości tynkowania maszynowego, która znacznie przyspiesza ten czas. Czy na pewno tak jest?
O co chodzi z tynkiem maszynowym?
Do pokrywania ścian z wykorzystaniem tynku maszynowego, służą specjalne agregaty tynkarskie. To urządzenia, które jednocześnie odpowiadają za pobór odpowiedniej ilości mieszanki i wody, przygotowanie zaprawy o odpowiedniej konsystencji oraz natryskiwanie jej pod dużym ciśnieniem na ścianę za pomocą specjalnego pistoletu.
Agregaty tynkarskie świetnie nadają się przy tynkowaniu dużych, regularnych powierzchni. Zwykle takie urządzenia charakteryzują się możliwością zasypu do kilku, niekiedy kilkunastu metrów, więc rozbudowane rusztowania potrzebne w przypadku tynków ręcznych mogą nie być tutaj konieczne.
Czas pracy zależy od sposobu tynkowania…
Obecnie najbardziej popularne są tynki maszynowe wapienne oraz gipsowe. Zastosowanie różnych materiałów będzie wpływać na sposób oraz czas przygotowania takiej powłoki na ścianach.
W przypadku tynków wpapiennych i cementowo-wapiennych, należy przygotować 2 warstwy mieszanki. Pierwszego dnia wykonywana jest zwykle obrzutka, która ma na celu przygotowanie powierzchni pod ostateczną warstwę tynku i zamaskowanie nierówności. Następnie po jej wyschnięciu przygotowuje się ostateczną warstwę tynku.
Gipsowa zaprawa może być nakładana bez zastosowania obrzutki. Agregaty tynkarskie mogą więc od razu przygotować ostateczną powierzchnię bez konieczności kilkuwarstwowego nakładania materiału. Gotową warstwę trapezuje się specjalną łatą oraz wyznacza się płaszczyzny i wyrównuje narożniki.
Jak długo trwa taki proces?
Tynkowanie maszynowe znacznie skraca czas pracy. W przypadku standardowej wielkości powierzchni, proces ten może zostać przeprowadzony w ciągu kilku dni. Oczywiście, dokładny okres zależy od kilku czynników, takich jak:
- rodzaj zastosowanej metody pracy
- wydajności, którą osiąga agregat tynkarski
- warunków atmosferycznych podczas przygotowania tynków
- szybkości schnięcia mieszanki.
Producent agregatów tynkarskich zapewnia jednak, że proces jest znacznie szybszy od standardowego tynkowania ręcznego. Ponadto, wykorzystując agregat, znacznie prościej można przygotować idealnie wyprofilowaną powierzchnię o jednolitej grubości we wszystkich kierunkach.
Może spodobać Ci się również:
Wspólnota mieszkaniowa jest bytem prawnym powstałym na gruncie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Rozumie się przez nią zrzeszenie właścicieli lokali danej nieruchomości. Wspólnoty mieszkaniowe…
Czytaj więcej