czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Wyodrębnianie wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni i pomoc prawna w tym zakresie

Wyodrębnianie wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni i pomoc prawna w tym zakresie

Zdarza się, że mieszkańcy osiedla nie są zadowoleni z funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej i podejmowanych przez nią decyzji. Ponadto często mniejsze grupy sprawniej reagują na bieżące sprawy i wydarzenia. Wyodrębnienie wspólnoty mieszkaniowej to najprostszy i najszybszy sposób na zwiększenie kontroli nad tym, co się dzieje z budynkiem.

Jakie są korzyści z założenia wspólnoty mieszkaniowej?

Przede wszystkim wspólnota mieszkaniowa wpływa na wybór wykonawców. Dzięki temu może wybierać korzystniejsze oferty i przy tym samym budżecie zorganizować więcej działań remontowych i naprawczych. Ma również wgląd w miesięczne koszty funkcjonowania budynku i może dążyć do ich optymalizacji. Ponadto zyskuje możliwość rozpisania przetargu na firmę zarządzającą nieruchomością.

Wyodrębnienie wspólnoty mieszkaniowej to znacznie prostsze i szybsze rozwiązanie niż podział spółdzielni. Również zarządzanie nią jest łatwiejsze. Można prowadzić prostszą dokumentację, nie ma wymogu ustanowienia prezesa ani Rady Nadzorczej. To z kolei przekłada się na oszczędności, ponieważ nie trzeba płacić pensji dodatkowym osobom.

Jakie warunki należy spełnić, żeby założyć wspólnotę mieszkaniową?

Pierwszym i koniecznym warunkiem jest zdobycie poparcia większości właścicieli lokali w danej nieruchomości. Należy podkreślić, że muszą to być posiadacze. Oznacza to, że jeśli mieszkanie jest np. wynajmowane, to poparcie lokatorów nie pomoże w wyodrębnieniu wspólnoty mieszkaniowej. Konieczne jest dotarcie do osoby, do której należy lokal. Jest to najbardziej żmudna i czasochłonna część tego procesu. Następnie należy przygotować wniosek o zebranie wspólnoty i przygotować komplet dokumentów m.in. uchwałę dotyczącą wyboru zarządu nowej wspólnoty. Potem spółdzielnia zwołuje zebranie. Jeśli uchwały zostaną przyjęte, to rozpoczyna się okres przejściowy, w którym otwierany jest rachunek bankowy, przydzielany jest numer NIP i REGON, następuje podpisywanie umów z dostarczycielami mediów itd.

Problemy z założeniem wspólnoty? Skorzystaj z pomocy prawnej

Obsługa prawna wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Konieczne jest dopełnienie licznych formalności. Ponadto zdarza się, że spółdzielnia utrudnia ten proces. Nie rzadkie są m.in. problemy z wydaniem dokumentacji, wstrzymywanie się z powiadomieniem mieszkańców o zmianie zarządzania, odwlekanie złożenia zebrania. W tego typu przypadkach także nieoceniona jest pomoc prawnika, który nie tylko pomoże dopełnić wszystkie formalności, ale znacząco usprawni proces wyodrębniania wspólnoty.

Może spodobać Ci się również:

photo 1547073044 67b2ec97ed0ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5NHx8bmlrZSUyMGFkaWRhcyUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDM3NzIzMTl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztują halówki profesjonalnej firmy?

1 stycznia 2024

Do gier zespołowych na obiektach sportowych halówki wydają się być najlepszym wyborem. Są one wygodne, lekkie i zapewniają właściwą stabilizację kroków, przez co nasze ruchy są bardziej zwinne. Nie wszystkie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady