czwartek, 11 lipca 2024r.

W czym i kiedy może nam pomóc prawnik IT?

W czym i kiedy może nam pomóc prawnik IT?

Prawo IT to sektor zajmujący się nowymi technologiami takimi jak informatyka, własność intelektualna czy dane osobowe. Kiedy podejmujemy decyzję o założeniu sklepu internetowego, dobrze jest rozważyć skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej IT, która zajmuje się obsługą firm, aby nie popełnić błędów, które mogą nas sporo kosztować. Kiedy i jak w takiej sytuacji może nam pomóc prawnik?

Obsługa prawna firm, czyli sztuka sporządzania umów

Sektor IT to w dużej mierze sporządzanie i opiniowanie dokumentów, jakie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami. Radca prawny lub adwokat pomoże sformułować niezbędne klauzule umowne, które zabezpieczą nasze interesy na wypadek, gdyby w przyszłości doszło do sporu. Dzięki działaniom profesjonalisty nie będziemy musieli obawiać się wygórowanych kar lub wadliwej reprezentacji przy zawieraniu umowy, która mogłaby skutkować nieważnością całego kontraktu.

Ochrona praw konsumentów

To jednak nie wszystko. Prowadząc sklep internetowy dużą część usług świadczymy na rzecz klientów, którzy objęci są szczególną ochroną przez obowiązujące przepisy prawa. Profesjonalny pełnomocnik specjalizujący się w obsłudze prawnej IT zadba także o prawidłowe brzmienie regulaminów tak, aby nie zawierały one niedozwolonych klauzul umownych, które mogłyby naruszać interesy tej grupy odbiorców.

Wejście w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) stworzyło spore zamieszanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przetwarzaniem dużej ilości danych osobowych. Takim miejscem jest także sklep internetowy. Dzięki pomocy prawnika IT będziemy mieli pewność, że przechowujemy dane osobowe zgodnie z zaleceniami norm unijnych. Nie jest także wykluczone, że kancelaria prawna, która zajmuje się nowymi technologiami, przyjmie na siebie także rolę inspektora do spraw ochrony danych osobowych i na bieżąco będzie monitorowała wszystkie procesy zachodzące w naszej firmie.

Spory w sądzie

Niestety czasem bywa tak, że pomimo najlepszych chęci i dbania o najwyższe standardy świadczonych usług, zostaniemy postawieni przed koniecznością uczestnictwa w procesie sądowym – w roli powoda lub pozwanego. Także tutaj możemy liczyć na wsparcie prawników zajmujących się branżą IT. Kancelaria prawna zadba o zapewnienie nam reprezentacji przed sądem. Pełnomocnik nie tylko pomoże nam we właściwy sposób przedstawić dowody przemawiające na naszą korzyść, ale także sporządzi odpowiednie pisma, a jeżeli trzeba: zaskarży niekorzystne rozstrzygnięcie Sądu.

Jeżeli planujemy na siedzibę swojej firmy Kraków, koniecznie poszukajmy kancelarii, która podejmie się stałej obsługi naszej firmy. Z całą pewnością nie jest to sprawa tania, ale jej wysoka jakość pozwoli nam spać spokojnie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból? Skuteczne sposoby na pozbycie się bólu

1 listopada 2021

Pojawienie się zębów mądrości to niekiedy duży problem dla wielu osób. Często trzeba je usuwać, gdyż mają niekorzystny wpływ na resztę zębów znajdujących się w okolicy. Co więcej, zdarza się,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady