Sprawa o podział majątku – ile trwa? Jakie są koszty?
Rozwód to trudne doświadczenie, które wiąże się ze stresem i wieloma negatywnymi sytuacjami. Jednocześnie po orzeczeniu rozwodu często pojawia się kolejny problem, którym jest podział majątku, co często wiąże się z kolejną sprawą w sądzie.
Czy można uniknąć sprawy o podział majątku?
Jednym ze sposobów na uniknięcie sprawy o podział majątku jest zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, popularnie nazywanej intercyzą. Jest to dokument, w którym można określić tak zwany ustrój majątkowy. Dokumenty można przygotować zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w jego trakcie. W obu przypadkach zawarcie intercyzy musi być za dobrowolną zgodą obu stron.
Nawet jeśli nie ma zawartej intercyzy i doszło do rozwoju, to sprawa o podział majątku nie jest jedynym rozwiązaniem. Byli małżonkowie mogą polubownie rozwiązać sporne kwestie i podzielić się majątkiem. Jeśli pojawią się problemy, można skorzystać z pomocy mediatora, który ułatwi dojście do porozumienia. Rozwiązanie kwestii spornych z pominięciem sprawy sądowej jest zwykle szybsze.
Ile trwa i ile kosztuje sprawa o podział majątku?
Jeśli podział majątku następuje na drodze polubownej, to całość nie zajmuje dużo czasu. Ogranicza się do kilku spotkań, w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u notariusza. W takiej sytuacji ponosi się jedynie koszt usług notariusza i ewentualnie prawnika, który pomoże dokonać niezbędnych formalności.
Sprawa komplikuje się, gdy podział majątku rozstrzyga się na drodze sądowej. W tym przypadku sprawa o podział majątku może trwać w najlepszym przypadku kilka miesięcy, natomiast często ciągnie się latami. Wiele zależy tu od stopnia skomplikowania sprawy oraz tego, czy małżonkowie chcą się porozumieć. W tym przypadku do kosztów należy doliczyć przede wszystkim koszty sądowe. Ponadto często korzysta się z pomocy rzeczoznawców, prawników, a to też przekłada się a wyższe koszty.
Pomoc prawna w sprawach o podział majątku
Osoby, którym zależy na sprawiedliwym i szybkim podziale majątku, powinny skorzystać z pomocy. W tym celu warto sprawdzić, gdzie znajduje się kancelaria prawna np. w Krakowie. Warto szukać usług w większych miastach, ponieważ wybór prawników jest tam większy. Doświadczony adwokat wyjaśni, jak wygląda sytuacja z perspektywy prawnej, pomoże wybrać najlepszą formę dochodzenia swoich praw. Ponadto zadba on, żeby zostały dopełnione wszystkie formalności, dzięki którym sprawa o podział majątku zostanie zamknięta zgodnie z prawem. Wiele kancelarii prawnych może pomóc przejść przez proces mediacji, a jeśli to okaże się nieskuteczne, to mogą reprezentować stronę w sądzie.
Może spodobać Ci się również:
Wybór drzwi wejściowych uzależniony jest od posiadanego lokalu mieszkalnego. W przypadku domu jednorodzinnego kładzie się nacisk na inne czynniki, niż przy wyborze drzwi do mieszkania w bloku. Bezpieczeństwo, izolacja cieplna…
Czytaj więcej