sobota, 21 grudnia 2024r.

Polski ład – kiedy wchodzi i co oznacza dla przedsiębiorców?

unnamed file 9

Od przyszłego roku, duża część przepisów podatkowych i księgowych ulegnie zmianie. Program Polski ład wprowadza nowe rozwiązania, nie tylko dla osób fizycznych, lecz również i przedsiębiorców. W założeniach ma to pomóc wyjść z trudnej, pandemicznej sytuacji i ułatwić nam funkcjonowanie. Jaki będzie efekt? Zobaczymy… Jedno jest pewne, właściciele podmiotów gospodarczych muszą przygotować się na szereg innowacji… 

Wyższa kwota wolna – co to oznacza?

Jedną ze sztandarowych zmian, którą poruszają kancelarie prawne jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Dotychczas bez opłacania obowiązkowej składki można było rozliczyć dochody nie większe niż 8000 zł w skali roku. Po wprowadzonych zmianach kwota wolna od podatku będzie wynosić 30 tysięcy złotych. Oznacza to, że osoba osiągająca zarobki poniżej tej kwoty będzie całkowicie zwolniona z opłat na rzecz Skarbu Państwa.

Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej, zmianie ulega próg podatkowy. Niższą składkę będą odtąd płacić osoby, które osiągnęły zarobki do 120 tysięcy złotych. Podatnicy przekraczający pułap muszą odprowadzić podatek o wysokości 32% podstawy. Wprowadzono również tzw. ulgę dla klasy średniej, która umożliwi przedsiębiorcom zarabiającym powyżej 60 tys. zł rocznie odliczenie części podatku.

Powolna rezygnacja z karty podatkowej…

Choć to jedna z prostszych form opodatkowania, z której często korzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność, w założeniu programu, rząd będzie od niej odchodził. Podatnik, który wciąż chce rozliczać się z fiskusem w ten sposób, musi złożyć odpowiedni wniosek do 20 stycznia 2022 roku. 

Oznacza to, że wraz z wejściem postanowień polskiego ładu nie będzie możliwości przejścia na ten model rozliczenia. Z karty podatkowej mogą korzystać jedynie ci, co złożą odpowiednią deklarację. Przedsiębiorcom, którzy nie wiedzą jak dopełnić tych formalności, pomoże nasza kancelaria prawna. Kraków jest miastem, w którym udzielimy także szczegółowych informacji dotyczących pozostałych zmian.

Rząd przewiduje także ulgi dla przedsiębiorców…

Zmiany nie tylko dotyczą kwestii kwoty wolnej od podatku. Innowacyjny system wprowadza modyfikacje, które usprawnią działanie biznesu. Przykładem może być ulga na prototyp, która zakłada możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na jego przygotowanie do kosztów uzyskania przychodu.

Radca prawny przypomina, że firmy, które planują modernizację procesów w swojej firmie mogą skorzystać z ulgi na robotyzację. Ona również umożliwia wliczenie do kosztów uzyskania przychodu przykładowo:

  • opłat związanych z nabyciem robotów przemysłowych,
  • kosztów zakupu dodatkowych systemów wspomagających pracę maszyn,
  • opłat na szkolenia z zakresu obsługi tych urządzeń.

Może spodobać Ci się również:

Z jakiego materiały wybrać drzwi wejściowe do mieszkania? Jakie są dostępne?

Z jakiego materiały wybrać drzwi wejściowe do mieszkania? Jakie są dostępne?

30 lipca 2020

Drzwi wejściowe do mieszkania będą służyły nam przez długie lata, powinny zapewnić bezpieczeństwo, ale i efektownie się prezentować. Dlatego tak ważne jest, żeby materiał, z którego zostały wykonane, był trwały oraz jak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady