wtorek, 10 grudnia 2024r.

Paradontoza – najpopularniejsza choroba wśród dorosłych. Jak się przed nią ustrzec? Co ją powoduje?

Paradontoza - najpopularniejsza choroba wśród dorosłych. Jak się przed nią ustrzec? Co ją powoduje?

Paradontoza jest chorobą dotykającą w dużej mierze starsze osoby, gdyż w grupie ryzyka znajdują się głównie mężczyźni po 40 roku życia. Chodzi tu o infekcję tkanki przyzębia, która bezpośrednio prowadzi do powstawania stanu zapalnego. Schorzenie wywoływane jest przez szkodliwe bakterie, ciągle namnażające się w jamie ustnej. Za główną przyczynę podaje się brak odpowiedniej higieny, ale także nieprawidłowy skład śliny oraz osłabiony układ odpornościowy.

Paradontoza leczenie

Dzieli się je na kilka faz. W początkowym etapie choroby zmiany w jamie ustnej są praktycznie niezauważalne, w przypadku zaawansowanego stadium schorzenia zostaniemy skierowani do specjalisty jakim jest periodontolog, który zajmuje się chorobami dziąseł, w szczególności opisywaną dolegliwością.

Na początku stomatolog udziela niezbędnych rad odnośnie doboru szczoteczki i prawidłowego codziennego mycia zębów. Ponadto, zachęca do stosowania pozostałych akcesoriów stomatologicznych, do których zalicza się m.in. nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Należy pamiętać, że nawet w przypadku występowania krwawienia, zęby trzeba szczotkować trzy razy dziennie, gdyż tylko utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej pozwoli nam wyleczyć chorobę. Po wykryciu paradontozy w bardziej zaawansowanym stadium, dentysta wykona zabieg higieny, po czym zaleci stosowanie antybiotyku. Jednakże, gdy choroba jest w bardzo postępującym stadium, jedyną opcją uratowania zębów są zabiegi chirurgiczne: gingiwektomia, kiretaż, operacja płatowa lub zabiegi korekty dziąsła i kości. 

Jak się ustrzec przed paradontozą?

Aby wyeliminować możliwość zachorowania, należy bezwzględnie przestrzegać higieny jamy ustnej i pamiętać o stałym usuwaniu zanieczyszczeń w postaci kamienia nazębnego. W przypadku występowania bruksizmu bądź wad zgryzu należy zwrócić szczególną uwagę na technikę szczotkowania zębów. Należy pamiętać, aby dotrzeć szczoteczką do wszystkich zakamarków, gdyż tylko to gwarantuje utrzymanie zdrowej jamy ustnej bez uciążliwych dolegliwości. Do powstawania paradontozy przyczynia się także regularne palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu. 

Podsumowanie – periodontologia Kraków

Zapalenie przyzębia to uciążliwa choroba dotykająca osoby po 40 roku życia. Należy wspomnieć, że tylko jeśli regularnie odwiedzamy dentystę, jesteśmy w stanie zdiagnozować schorzenie na odpowiednio wczesnym stadium. Im później, tym leczenie będzie trudniejsze i bardziej uciążliwe. Nieleczona paradontoza może doprowadzić nawet do wypadania zębów.

Może spodobać Ci się również:

Butelki PET – co to jest? Gdzie znajdą one zastosowanie?

1 grudnia 2021

Plastikowe opakowania dla wielu są bardziej funkcjonalne od szklanych odpowiedników. Wygodne, pojemniki są poręczne, można je zastosować wielokrotnie, a w większości przypadków w pełni poddają się również procesowi recyklingu. Jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady