czwartek, 11 lipca 2024r.

Ortodoncja dla dorosłych – zgryz bez wad w każdym wieku

photo 1489278353717 f64c6ee8a4d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MHx8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Wady zgryzu, zaniedbane w dzieciństwie są często przyczyną wielu dolegliwości w wieku dorosłym. Nie należą one do rzadkości, a choć leczenie aparatem nazębnym zwykle kojarzy się z nastolatkami, to coraz częściej można zauważyć go również u ludzi w starszym wieku. Istotne jest, że aparat taki korygując zgryz, ma ogromny wpływ na poprawę stanu zdrowia całego uzębienia.

Aby zapobiec wielu przykrym dolegliwościom wynikającym z nieprawidłowego ułożenia zębów, należy zgłosić się do specjalisty. Krzywym zgryzem, zajmuje się taka dziedzina stomatologii, jak ortodoncja Kraków to miasto, w który każdy dorosły i dziecko z wadami uzębienia znajdzie profesjonalnego ortodontę. 

Piękny uśmiech i prawidłowy zgryz – dlaczego to takie ważne?

Wady zgryzu wpływają na obniżenie walorów estetycznych uzębienia, jak również powodują powstawanie różnego rodzaju chorób przyzębia. Źle ułożone zęby sprawiają trudności w rozgryzaniu pokarmów, a także niemożliwość dotarcia szczoteczką do wszystkich miejsc między zębami, gdzie zbierają się drobiny jedzenia. To może doprowadzić do rozwoju bakterii, a tym samym próchnicy i/lub parodontozy.

Prawidłowy zgryz zapewnia zminimalizowanie wad wymowy, zapobiega też w dużej mierze migrenom. Jest również istotne w kwestii utrzymania zdrowia układu pokarmowego. Jak więc widać wyeliminowanie wad zgryzu może wyraźnie wpłynąć na poprawę jakości życia i wyglądu.

Jakie są najczęstsze wady zgryzu

Wśród najczęściej występujących wad zgryzu wymienić można tyłozgryz. Charakteryzuje się on przesunięciem dolnego łuku zębowego do tyłu. W efekcie zięby sieczne dolne i górne nie stykają się. Odwrotną, ale podobną wadą jest przodozgryz, gdzie dolny łuk zębowy wysuwa się do przodu.

Inne wady zgryzu to nadmierne stłoczenie zębów, które nakładają się na siebie i przekrzywiają. Każda anomalia w anatomii uzębienia powinna być skonsultowana z dentystą, tak aby leczenie wdrożyć, jak najszybciej.

Leczenie ortodontyczne – jak wygląda w wieku dorosłym?

Dorośli niezbyt dobrze myślą o noszeniu aparatu nazębnego, co jest błędem i może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Warto udać się na wizytę u stomatologa. Ortodonta, który dobierze odpowiedni aparat i wytłumaczy, jak ważne jest leczenie ortodontyczne. Tu warto podkreślić, że wśród modeli aparatów jest wiele takich, które nie tylko leczą, ale nie wpływają też negatywnie na piękny uśmiech.

W zależności od zaleceń lekarza pacjent zaopatrywany jest w dostosowany do wady aparat. Całość leczenia ortodontycznego może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy i w tym czasie należy również odbywać kontrolne wizyty u ortodonty.

Może spodobać Ci się również:

Ile czasu można przebywać na zwolnieniu lekarskim w Niemczech?

Ile czasu można przebywać na zwolnieniu lekarskim w Niemczech?

30 września 2020

Na chorobę nie mamy żadnego wpływu. Zwykle dopada nas niespodziewanie, a czas rekonwalescencji zależny jest przede wszystkim od rodzaju dolegliwości. Pobyt na zwolnieniu lekarskim jest idealnym czasem na przejście całej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady