niedziela, 06 października 2024r.

Najzdrowsze pozycje do snu

Najzdrowsze pozycje do snu

„I znowu nieprzespana noc”. Co prawda są to słowa piosenki tanecznej, które mają pozytywny wydźwięk, wielu z nas jednak musi je powtarzać bardzo często. Przyczyn braku efektywności wypoczynku może być kilka: bezsenność, niedopasowane łóżko i materac, brak częstego wietrzenia sypialni czy zbyt wysoka temperatura w nocy. Ważna jest również pozycja, w jakiej wypoczywamy – to od niej zależy jak rozłoży się nasza masa ciała podczas snu.

Kobiety częściej borykają się z bezsennością

Badania wykazują, że panie znacznie częściej narażone są na zaburzenia senne. Wiąże się to z nieco innym systemem pracy mózgu i większą skłonnością do rozpamiętywania wydarzeń. Dodatkowym aspektem, choć nie u wszystkich pań, jest relatywnie lżejsza praca wykonywana przez kobiety. Mężczyźni, pracujący fizycznie znacznie szybciej zasypiają, ze względu na zwiększone zmęczenie.

Badania jednoznacznie pokazują, że nawet 80% kobiet przynajmniej raz w miesiącu ma problemy z zaśnięciem, z tego jedna czwarta boryka się z nim każdego wieczoru. Wiele z nich skarży się również na mało efektywny odpoczynek – pomimo optymalnej długości snu, kobiety często wstają z uczuciem przemęczenia.

Pierwotna pozycja najlepszym rozwiązaniem

Mowa tu oczywiście o spaniu na boku, które jest najbardziej polecaną metodą wypoczynku. Tak zwana embrionalna pozycja związana jest z naszym naturalnym rozwojem podczas okresu ciąży. To również częsta pozycja, jaką przyjmujemy w sytuacji zagrożenia lub wychłodzenia.

W tej pozycji łatwo jest zachować stabilizację i odpowiedni rozkład masy ciała nie uciskając na wrażliwe narządy. Spanie na boku zmniejsza ryzyko drętwienia kończyn, dodatkowo może przyspieszyć proces zasypiania. Zalecana jest jednak dla ludzi zdrowych, nie skarżących się na bóle i inne dolegliwości kostne takie jak bóle pleców czy stawów.

W kontraście do najlepszej metody jest i ta najgorsza – czyli spanie na brzuchu. Takie ułożenie ciała niekorzystnie wpływa na kręgosłup, układ pokarmowy a także prawidłową pracę płuc i układu krwionośnego. Spanie na brzuchu może również spowodować efekt zmęczonej i pomarszczonej twarzy, a jakość wypoczynku korzystając z tej pozycji będzie bardzo niska.

Ważny jest także dobrany materac

Nieodpowiednie podłoże może przyczynić się do powstania wielu dolegliwości zdrowotnych. Osoby, skarżące się na słabą jakość wypoczynku i problemy z zaśnięciem powinny w pierwszej kolejności sprawdzić stan swojego materaca.

Podczas snu nasze ciało potrzebuje całkowitego rozprężenia a także przybrania prawidłowej postawy. Ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniego ułożenia kręgosłupa i szyi, które pozwala zniwelować napięcia mięśniowe i uciążliwe poranne bóle.

Zbyt miękki materac może powodować znaczne problemy przy zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Będzie ono w sposób nieodpowiedni zapadać się pod własnym ciężarem i powodować dotkliwe bóle i efekt zmęczenia. Z kolei osoby chudsze mogą odczuwać dyskomfort w przypadku korzystania z twardych materacy, które w nieprawidłowy sposób będą minimalizować naciski.

Może spodobać Ci się również:

photo 1616391182219 e080b4d1043acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Regularne wizyty u dentysty od dziecka do starości – dlaczego to jest ważne?

1 lipca 2023

Zdrowie jamy ustnej jest kluczowym elementem ogólnego zdrowia i samopoczucia. Dbanie o zęby od najmłodszych lat aż po późną dorosłość i starość jest niezwykle istotne, aby uniknąć poważnych problemów stomatologicznych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady