Leczenie trądziku różowatego laserem – w jaki sposób odbywa się zabieg?
Trądzik różowaty jest jedną z dolegliwości skórnych, które najczęściej dotykają młodzież i dorosłych. Charakteryzuje się powstawaniem na twarzy grudek, rumieni, pajączków i obrzęków. Zwykle pojawia się na czole, policzkach, nosie i brodzie, ale i dekolcie czy szyi. Z czasem dolegliwość nasila się ze względu na nieodpowiednią pielęgnację lub narażenie na czynniki zewnętrzne. Jak na problem zaregować? Warto skorzystać z terapii laserowej, która powinna iść w parze ze zmianą przyzywczajeń.
Trądzik różowaty – przyczyny i domowe sposoby
Wystarczy, że wystawisz twarz do słońca, i już masz czerwone plamy na czole? To objaw choroby. Innymi czynnikami, przez które problem się nasila, są np. gwałtowne zmiany temperatur (choćby poprzez gorące kąpiele i saunę), nieprawidłowa dieta, alergie lub po prostu geny. Dlatego podstawą jest zmodyfikowanie naszego trybu życia.
Warto unikać słońca, ciężkostrawnych potraw, ostrych przypraw czy czekolady, gdyż nasilają one łojotok. Zmiast nich, dodaj do jadłospisu więcej warzyw, owoców i kasz. Wybierz hipoalergiczny krem do cery naczynkowej lub trądzikowej i zrezygnuj z nadmiernego złuszczania skóry (szczególnie uważaj na zabiegi rozgrzewające czy działanie kwasami!). Upewnij się również, że prawidłowo wykonujesz demakijaż – ma to niebagatelne znaczenie w kwestii zapychania się porów.
Laserowe leczenie trądziku różowatego
Niestety, powyższe sposoby jedynie łagodzą objawy i spowalniają postęp dolegliwości. Aby prawdziwie ją poskromić, konieczna jest terapia laserowa. Światło bowiem powoduje szybkie gojenie się istniejących zmian oraz zapobiega powstawaniu nowych. Precyzyjnie dobrana wiązka wnika w głąb skóry i działa na gruczoły łojowe, ograniczając produkcję sebum. Ma również właściwości odkażające i ściągające.
Infekcje (zarówno te zwykłe, jak i związane z trądzikiem różowatym) zwiększają zaopatrzenie w krew uszkodzonego miejsca. Dlatego energia lasera może zostać pochłonięta w zainfekowanym obszarze, niszcząc bakterie. Dzięki temu laserowe leczenie trądziku ma bardzo wysoką skuteczność i jest wskazane dla wszystkich pacjentów, którzy cierpią z powodu stanów zapalnych i ropnych.
Jakich efektów można się spodziewać? Przede wszystkim problem trądziku różowatego ulegnie redukcji. Skóra staje się mocniejsza, a także bardziej odporna na wpływ czynników drażniących, tj. słońce, pokarm, wysokie temperatury. Kompleksowa terapia trwa od ok. 3 do 5 sesji, które przeprowadzane są w odstępach cztero-, ośmiotygodniowych.
Może spodobać Ci się również:
Zatrudnienie to podstawa, jeżeli chodzi o możliwość utrzymania się i bycia niezależnym finansowo. Często dla jeszcze większych zarobków decydujemy się na wyjazd za granicę. Zdarza się jednak, że pracując za…
Czytaj więcej