Jak upadłość niemieckiej firmy może wpłynąć na zatrudnionych w niej pracowników?

Praca to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Miejsce, w którym pracujemy, jest ważnym elementem naszego codziennego życia. Staramy się dawać z siebie wszystko, wykonując obowiązki zawodowe, ale również zależy nam na miłej i przyjaznej atmosferze w firmie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy firma ma problemy finansowe. Co więcej, coraz częściej przedsiębiorcy ogłaszają upadłość. Jak proces upadłościowy wpływa na zatrudnionych pracowników?
Upadłość firmy w Niemczech – jaki ma wpływ na pracowników?
Osoby zatrudnione w firmie, która ogłosi upadłość, zazwyczaj są bardzo zaskoczone tą decyzją. Pamiętajmy, że problemy finansowe firm nie zawsze prowadzą do ogłoszenia upadłości i niekiedy są one w stanie podnieść się z kryzysu finansowego. Jeśli jednak nie jest już to możliwe, najczęściej ogłaszana jest upadłość.
Upadłość firmy w Niemczech niestety ma niekorzystny wpływ na pracowników. Wiąże się to z brakiem wynagrodzenia z uwagi na niewypłacalność pracodawcy, a także masowymi zwolnieniami z pracy. Do tego dochodzi ogromny stres i konieczność poszukiwania nowej pracy.
Na szczęście ogłoszenie upadłości przez firmę nie musi wiązać się z tym, że pracownik straci swoje wynagrodzenie. Pracodawca podczas zatrudnienia danego pracownika uiszcza obowiązkową składkę w na wypadek niewypłacalności. Dzięki temu pracownik może uzyskać zasiłek upadłościowy.
Co należy zrobić, aby uzyskać zasiłek upadłościowy?
Upadłość niemieckiej firmy, w której jesteś zatrudniony to sytuacja, kiedy powinieneś jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Oczywiście prawo w określonych sytuacjach gwarantuje wypłatę zasiłku upadłościowego pracownikom, to jednak muszą oni złożyć odpowiedni wniosek i spełnić pewne kryteria. Zasiłek upadłościowy skierowany jest dla osób, które nie złożyły wypowiedzenia 3 miesiące przed ogłoszeniem upadłości oraz dopełnią wymagane formalności.
Aby móc uzyskać zasiłek upadłościowy wraz ze wnioskiem należy złożyć dokument:
- potwierdzający ogłoszenie upadłości przez firmę oraz sygnaturę akt, która potwierdza postępowanie upadłościowe
- zawierający informacje o wynagrodzeniu pracownika z ostatnich 3 miesięcy
- potwierdzający zatrudnienie – kopię umowy o pracę
Pamiętaj, aby złożyć kompletne dokumenty, ponieważ będzie miało to bezpośredni wpływ na uzyskanie przez Ciebie zasiłku upadłościowego.
Co możesz zrobić, gdy pracodawca ogłosi upadłość, ale Ty słabo znasz język niemiecki i boisz się podjąć pewnych kroków
Brak znajomości przepisów obowiązujących w Niemczech jest dużym utrudnieniem dla pracowników. Oczywiście w momencie, gdy nie pojawią się żadne problemy związane z zatrudnieniem, nie zastanawiamy się nad tym, czy znamy przepisy niemieckie, czy też nie.
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy napotkamy pewne problemy lub też firma ogłosi upadłość. Chociaż teoretycznie możesz wiedzieć, co trzeba zrobić, to jednak w praktyce może być to dla Ciebie bardzo trudne. Kluczową barierą jest tutaj brak znajomości języka niemieckiego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika, który komunikuje się w języku polskim, ale zna także język niemiecki.
Jest to naprawdę duże udogodnienie, a co najważniejsze taka porada jest całkowicie możliwa. Będąc więc w Niemczech, możesz skorzystać z porady prawnej w języku polskim, dzięki czemu będziesz wiedział, jak wygląda Twoja sytuacja, ale też jakie kroki należy podjąć.
Może spodobać Ci się również:
Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakładzie produkcyjnych to jedna z najlepszych decyzji, jaką możesz podjąć. Nowoczesne urządzenia obróbcze znacznie korzystniej przekładają się na wydajność i efektywność wykonywanych prac. Chociaż nie…
Czytaj więcej