Jak położyć tynk dekoracyjny na ścianę?
Tynki dekoracyjne często stosowane są we wnętrzach przygotowanych w nowoczesnym stylu. Unikalne struktury, które możemy uzyskać poprzez zastosowanie zapraw mineralnych stanowią doskonałe uzupełnienie wystroju. Takie mieszanki przed nałożeniem trzeba jednak odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać, kładąc tynki dekoracyjne na ścianę?
Opracowanie powierzchni to podstawa
Jeśli chcemy, by nowa powłoka utrzymała się długo na ścianie, powinniśmy w pierwszym kroku dokładnie ją oczyścić. Warto usunąć z powierzchni wszystkie resztki starego tynku, farby oraz inne zanieczyszczenia, które mogą znacząco osłabić strukturę nowej powłoki. Przed przystąpieniem do nakładania zaprawy, musimy również wygładzić powierzchnię ścian i zalepić wszystkie nierówności.
Następnie przechodzimy do gruntowania powierzchni. Ten krok można wykonać ręcznie, lub stosując agregaty tynkarskie. Rozpylenie preparatu zapewnia większą przyczepność tynku do ściany, przez co nowo utworzona powłoka będzie bardziej wytrzymała. Powinniśmy również zabezpieczyć te elementy ściany, które nie będą tynkowane.
Jak przygotować tynk mineralny?
Przed rozpoczęciem tynkowania musimy rozrobić zaprawę. Bardzo często producenci dostarczają gotową mieszankę, którą wystarczy wymieszać z odpowiednią ilością wody. Nie należy samodzielnie modyfikować składu zaprawy poprzez dodawanie do niej innych składników. Takie kombinacje mogą znacznie zmniejszyć wytrzymałość tynku i doprowadzić do powstawania defektów w jego strukturze.
Jeśli stosujemy agregat tynkarski, sprawa wydaje się prosta. Wystarczy w tym przypadku wsypać do kosza odpowiednią ilość mieszanki i podłączyć urządzenie do zaworu z wodą. Po włączeniu maszyna automatycznie pobierze odpowiednią ilość wody, niezbędną do wymieszania składników i przygotowania zaprawy.
Tynki dekoracyjne nakłada się w jednej warstwie
To zaprawy cienkowarstwowe, które najczęściej aplikuje się w formie pojedynczej powłoki. Stosując agregat tynkarski powinniśmy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między końcówką pistoletu a ścianą. Należy umiejętnie i równomiernie prowadzić dysze w taki sposób, by warstwa tynku była jednolita na całej powierzchni.
Po skończeniu nanoszenia warstwy możemy odczekać chwilę aż zaprawa zacznie się wiązać. Następnie przechodzimy do zacierania, które pomaga utworzyć właściwą fakturę tynku. Proces najczęściej przeprowadzany jest ręcznie, a technikę i siłę nacisku dobieramy w zależności od struktury powierzchni tynku, którą chcemy uzyskać.
Może spodobać Ci się również:
Na rynku znajduje się ogromna ilość mieszkań znajdujących się w ofercie sprzedaży. Osoby szukające lokali mieszkalnych z pewnością spotkały się z określeniem mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Należy wiedzieć,…
Czytaj więcej