Dlaczego w niektórych zakładach produkcyjnych jest obowiązek noszenia stoperów do uszu? Jakie czynniki mogą niekorzystnie wpływać na słuch?
Noszenie stoperów w niektórych miejscach pracy uregulowane jest przepisami prawnymi. Obowiązujące przepisy nakładają, więc na pracowników obowiązek noszenia zatyczek do uszu chroniących słuch. Pracodawca ma, natomiast obowiązek zapewnienia swoim pracownikom tychże środków ochrony osobistej. W kwestii ochrony zdrowia pracowników w miejscu pracy konieczność zakupu środków ochrony dotyczy także wielu innych niezbędnych akcesoriów.
Kiedy w miejscu pracy trzeba nosić stopery do uszu?
Noszenie stoperów do uszu to skuteczny sposób na ochronę słuchu. Tak niewielki i niepozorny gadżet pomoże zachować Ci dobry słuch. Unikniesz dzięki temu problemów związanych z uszkodzeniem, czy utratą słuchu, co może powodować długotrwałe narażanie się na hałas.
Pracownicy muszą nosić stopery do uszu w miejscach pracy, gdzie poziom hałasu przekracza 85 dB. W miejscach pracy hałas może być emitowany przede wszystkim przez działające urządzenia, ale też pojazdy. Głównym czynnikiem jest tu zadbanie o zdrowie pracownika, dlatego też w przypadku hałasu muszą oni nosić zatyczki tłumiące hałas.
Szeroki wybór zatyczek do uszu pozwala dopasować te konkretne do oczekiwań odbiorców i panujących w miejscu pracy czynników. Pracownicy powinni być oczywiście świadomi tego, jak duży hałas wpływa na zdrowie, a także muszą wiedzieć, jakie mogą pojawić się problemy w przypadku niestosowania stoperów do uszu w miejscach, w których jest to zalecone.
W jaki sposób sprawdzany jest poziom hałasu w miejscach pracy?
Aby można było określić, czy w danym miejscu przekroczone zostały dopuszczalne normy hałasu, przeprowadza się pomiary. Do tego służy specjalne urządzenie, które obrazuje rzeczywistą sytuację związaną z poziomem hałasu, na jaki narażeni są pracownicy.
Przekroczenie dopuszczalnych norm jest równoznaczne z koniecznością zaopatrzenia pracowników w stopery do uszu. Dodatkowo pracodawca musi zadbać tu o dobrej jakości zatyczki, aby ochrona była przede wszystkim skuteczna.
Jeżeli pracownik będzie miał odpowiednie warunki do pracy jego wydajność, będzie naprawdę duża, co oczywiście korzystnie przełoży się na efekty wykonywanej pracy. Im większy jest hałas, tym stanowi to większe zagrożenie dla słuchu. Nie można, więc pomijać tak istotnych kwestii, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na zdrowie.
Jak duży hałas wpływa na organizm człowieka?
Czy wiesz, że narażanie się na duży hałas nie prowadzi wyłącznie do uszkodzenia słuchu? Głośne dźwięki niestety niekorzystnie wpływają na cały organizm człowieka. Hałas pogarsza koncentrację, powoduje rozdrażnienie, prowadzi do większego zmęczenia, może prowadzić również do drgania organów wewnętrznych i pogarszać ogólne samopoczucie człowieka.
Zbyt duży hałas powoduje nieprzyjemne odczucia, dlatego unikanie go jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie możesz uniknąć hałasu, koniecznie należy stosować środki ochrony słuchu.
Dbanie o swoje zdrowie w miejscu pracy to podstawa, dlatego trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Jeśli dziś zadbasz o swoje zdrowie bedziesz się nim cieszyć przez długi czas.
Może spodobać Ci się również:
Duża liczba gabinetów dentystycznych sprawia, że w krótkim czasie możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Krótkie terminy oczekiwania to bardzo ważny aspekt, jeżeli chodzi o leczenie zębów, zwłaszcza gdy dokuczają nam…
Czytaj więcej