środa, 10 lipca 2024r.

Co to jest eko jazda? Sprawdź w jaki sposób obniżyć wydatki na paliwo

photo 1439147229757 b3e2a7731fc8ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Przez wysokie koszty eksploatacji pojazdów, wielu z nas decyduje się na wykorzystanie miejskich środków komunikacji. Oczywiście, w przypadku gdy mamy krótką drogę do pracy, takie rozwiązanie będzie korzystniejsze. Innym rozwiązaniem jest ograniczenie spalania, poprzez zastosowanie kilku zasad eko jazdy. Na czym to w ogóle polega?

Co to znaczy jeździć ECO?

Pod tym pojęciem kryje się umiejętne prowadzenie samochodu w taki sposób, by maksymalnie obniżyć ilość spalanego podczas jazdy paliwa. Eco rozwiązania pomogą więc zaoszczędzić pieniądze, które będziemy mogli przeznaczyć na kolejne podróże. To jednocześnie doskonały sposób na zwiększenie ergonomii jazdy i wydłużenie żywotności niektórych układów samochodu.

Na czym polega eko jazda? Przede wszystkim na umiejętnym dostosowaniu prędkości do warunków na trasie, dzięki czemu poruszanie się samochodem jest płynniejsze, a my spalimy mniej energii. Chodzi tu o uwzględnienie zarówno warunków pogodowych, ograniczeń prędkości, które również mogą pomóc w optymalizacji spalania silnika oraz efektywne przyspieszanie i hamowanie samochodem.

Gaz do dechy? To nie koniecznie dobre rozwiązanie…

Wielu początkujących kierowców ma tendencję do dynamicznej jazdy, która może jednak nie służyć silnikowi. Zbyt gwałtowne przyspieszanie, jazda na za wysokich obrotach oraz szybkie hamowanie może przyczynić się do większego zużycia ruchomych części jednostki napędowej. Taka jazda znacznie zwiększy też zużycie paliwa, przez co będziemy musieli częściej odwiedzać stację paliw.

W jaki sposób poprawić jazdę w tym aspekcie? Przede wszystkim warto stosować się do wszelkich ograniczeń prędkości i zmieniać biegi w dynamiczny sposób przy stosunkowo niskich obrotach. Dzięki temu do silnika zostanie wprowadzona mniejsza ilość mieszanki paliwowo-powietrznej, a co za tym idzie zużycie benzyny będzie niższe. Hamowanie warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, by móc przede wszystkim zredukować prędkość za pomocą silnika.

Eko jazda wymaga zadbanej maszyny

Zasady eko jazdy przytaczane są na każdym kursie na prawo jazdy. Żadna z nich nie będzie jednak przydatna wtedy, gdy niektóre elementy naszego pojazdu będą uszkodzone. Bardzo często fabryczne wady lub usterki w silniku powodują zwiększenie zużycia paliwa, a wtedy nawet przy bardzo płynnym sposobie prowadzenia samochodu ciężko jest zmniejszyć zużycie paliwa.

Dlatego warto regularnie przeprowadzać serwis samochodowy i sprawdzać stan pojazdu. W ten sposób zaoszczędzimy sobie również poważniejszych problemów w przyszłości, ponieważ każda usterka, którą zbagatelizujemy może przyczynić się do rozwoju kolejnych problemów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1554995207 c18c203602cbcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę prowadząc takie usługi?

1 stycznia 2024

Mieszkanie bez lokatorów szybko może zamienić się w ruinę. Dlatego puste nieruchomości najlepiej udostępnić pod wynajem i cieszyć się z dodatkowego dochodu. To doskonały sposób na podreperowanie budżetu, zwłaszcza że…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady