środa, 09 kwietnia 2025r.

Co to jest automatyzacja procesów biznesowych?

photo 1573495612890 430e48b164dfcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8c29mdHdhcmUlMjBsb3djb2RlfGVufDF8MHx8fDE2ODE5MjYwMjEixlibrb 4.0.3q80w1080

Prowadzenie dużego przedsiębiorstwa może być wymagającym zadaniem. Już zarządzanie kilkuosobowym zespołem staje się kłopotliwe, a co w sytuacji, gdy koncern zatrudnia kilka tysięcy osób? Bez odpowiedniego zaplecza i kadry menedżerskiej takie zadanie będzie niewykonalne. Choć  niektóre zadania da się przyspieszyć, wdrażając automatyzację procesów biznesowych. Na czym to polega?

W każdej firmie istnieją rutynowe procesy

Co łączy popularny bank, sklep samochodowy oraz restaurację? We wszystkich tych biznesach trzeba księgować faktury, prowadzić firmową korespondencję czy obsługiwać urlopy pracowników. Takie działania w mniejszych firmach obsługiwane są przez księgowych lub kierowników. Jeśli jednak zatrudniamy ogromną ilość osób, sprawy zaczynają się komplikować.

Ręczna obsługa dokumentów przy kilku tysiącach pracowników będzie wymagać sporo nakładów pracy i cennego czasu. Taki sposób obsługi wiąże się również z częstszymi pomyłkami, dlatego jest mniej skuteczny. Automatyzacja procesów biznesowych umożliwi zachowanie kontroli nad niektórymi działaniami, przez co znacznie polepszy się system pracy w danym przedsiębiorstwie.

Jak zoptymalizować swoją firmę?

Są dwa sposoby na automatyzację procesów. Pierwszy obejmuje zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy branży IT, która przygotuje lub udostępni gotowe rozwiązania programistyczne. Taki sposób wiąże się jednak ze sporym wydatkiem. Napisanie skryptu, czy większej aplikacji jest również wymagającym zadaniem, a samo wdrożenie takiego oprogramowania może trwać znacznie dłużej.

Optymalizacja procesów biznesowych może być jednak znacznie prostsza i tańsza. Do stworzenia niezbędnej aplikacji da się wykorzystać specjalne platformy niskokodowe, które ułatwią zaprojektowanie procesu bez specjalistycznej wiedzy informatycznej. Dzięki temu ograniczymy wydatki i usprawnimy działanie systemu, zgodnie z naszymi preferencjami.

Platforma Low code – na czym to polega?

W dużym uproszczeniu to zespół niezbędnych narzędzi i funkcjonalności, który umożliwia zaprojektowanie, instalację i obsługę aplikacji, kontrolującej jeden z firmowych procesów. Korzystanie z platform niskokodowych gwarantuje zaprojektowanie aplikacji obsługującej rutynowe czynności, na które pracownicy nie będą już musieli tracić czasu.

Przygotowanie schematu oprogramowania odbywa się metodą „przeciągnij i upuść”. Na początku musimy zaprojektować model procesu, uwzględniając wszystkie działania i czynności, które mają zostać przeprowadzone. Następnie możemy przypisać poszczególnym pracownikom odpowiednie role i zainstalować stworzony model. Później wystarczy kontrolować postępy prac i aktualizować program, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1604300143027 f548d8d911f5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTJ8fG5pa2UlMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDk4OTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak rozchodzić buty sportowe?

1 maja 2023

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może skończyć się bolesnymi otarciami. Dlatego dobrze jest wybierać warianty przynajmniej kilka milimetrów większe, przez co łatwiej będzie z nich korzystać. Czasem w euforii zakupowej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady