czwartek, 11 lipca 2024r.

Co ile wymieniać świece zapłonowe?

unnamed file 2

Bez zapłonu, nawet najlepszy silnik nie jest w stanie ruszyć. Niezwykle istotne jest więc kontrolowanie stanu energii w akumulatorze, kondycji rozrusznika oraz elementów odpowiedzialnych za rozpoczęcie procesu spalania mieszanki paliwowej. W autach nowszej generacji co prawda montowane są już świece zapłonowe, które mogą być przydatne przez bardzo długi okres eksploatacji. Jednak i tutaj zdarzają się usterki. Czy trzeba wymieniać świece zapłonowe? I kiedy właściwie powinniśmy to robić?

Czy wymiana jest potrzebna?

Świece zapłonowe odpowiadają za rozpoczęcie procesu spalania. W zależności od liczby tłoków może ich być kilka i każda odpowiedzialna jest za inicjację pracy w jednym z cylindrów. W przypadku, gdy pojedynczy element nie będzie spełniał swojej funkcji, może znacząco spaść jakość pracy silnika.

Mechanik samochodowy podpowiada, że zauważalny wzrost zużycia paliwa, trudności przy zapalaniu jednostki napędowej oraz jego nierówna praca może wskazywać właśnie na problemy z uszkodzonymi świecami. Przy dłuższym bagatelizowaniu nieprawidłowo działający element może całkowicie przestać pracować, a to wiąże się już z poważną awarią silnika. 

Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Niestety na to nie ma prostej reguły. Zwykle jest to uzależnione od stopnia eksploatacji, marki pojazdu oraz stylu jazdy kierowcy. Dobry mechanik zawsze jednak zaleci okresową wymianę elementów, niezależnie od tego czy dotyczy to pojazdów starszych, czy nowszych maszyn.

Przy znacznej większości aut wykorzystuje się standardowy typ świecy, które średnio wytrzymują około 30 tysięcy kilometrów. W niektórych przypadkach ich żywotność jest znacznie dłuższa, może wynieść nawet 100 tysięcy km. Samodzielna ocena stanu świec jest niezwykle trudna, warto więc w tym cel odwiedzić profesjonalny warsztat samochodowy.

A może sam wymienię?

Świece zapłonowe są stosunkowo łatwo dostępne, przez co wielu pasjonatów majsterkowania podejmuje się samodzielnej wymiany takich elementów. Oczywiście jest to możliwe, jednak pewniejszym sposobem jest skorzystanie z usług, które udostępnia mechanik samochodowy. Kraków jest miastem, w którym w licznych warsztatach tanio można wykonać taką operację.

O ile sama wymiana może nie być skomplikowana, istotna jest jednak jakość nowych świec oraz ich zgodność ze wskazaniami producenta. Należy wybrać produkty o określonych wymiarach i kształcie, które posiadają dopasowaną specyfikację cieplną. W żadnym wypadku nie wolno kupować elementów na oko – przez ich niedopasowanie można przyczynić się do poważnej awarii silnika!

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1622866305673 5c2a62f325edcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNHx8c2hvd2VyfGVufDF8MHx8fDE2NTc4NzA4NDEixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki będzie najlepszym rozwiązaniem?

1 czerwca 2022

Nie łatwo jest zaaranżować małą łazienkę w taki sposób, by stała się pomieszczeniem funkcjonalnym i stylowym. To zadanie wymaga dokonania szeregu wyborów, dotyczących kabiny, umeblowania, sposobu wykończenia pomieszczenia i zastosowania…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady