Biegunka u psa – co podać? Sprawdzamy proste sposoby na usunięcie objawów
Nasi czworonożni przyjaciele również mogą cierpieć na różne choroby. Podobnie jak u ludzi, organizm pupila często jest atakowany przez bakterie i wirusy, wywołujące zróżnicowane objawy. Jednym z poważniejszych jest biegunka, która znacznie osłabia organizm zwierzęcia i odwadnia go. W jaki sposób można jej przeciwdziałać?
Kiedy powinniśmy zacząć się przejmować?
Pojedynczy przypadek biegunki nie jest jeszcze niczym groźnym. Może on wynikać ze spożycia lekko zepsutego pokarmu lub krótkotrwałej niestrawności. Jeśli jednak zwierzę od dłuższego czasu wydala wodnistą kupę i przez to staje się coraz słabsze, pomoże nam tutaj dobry weterynarz z Krakowa.
Długotrwała biegunka przyczynia się do poważnego odwodnienia organizmu zwierzęcia. Pies staje się apatyczny i ma problemy z poruszaniem, ponieważ do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość kalorii. W takim wypadku musimy skontaktować się ze specjalistą i ustalić przyczyny problemu. Bardzo możliwe, że pies będzie też wymagał farmakoterapii, która pomoże mu odzyskać utracone siły.
Skąd się bierze biegunka?
Przyczyn dolegliwości może być bardzo wiele. Najczęściej ma ona związek z problemami trawiennymi. Biegunka często jest odpowiedzią na spożycie przeterminowanego lub nadpsutego jedzenia. Pojawia się również wtedy, gdy pies zje zbyt dużo pokarmu, lub ma alergię na określony składnik zawarty w posiłku.
Biegunka może świadczyć również o przewlekłym zapaleniu w obrębie układu pokarmowego. Bardzo często pojawia się u starszych osobników, które mają problem z trawieniem niektórych pokarmów. Dlatego tak duże znaczenie ma dobór odpowiedniej karmy, która będzie dopasowana do stadium rozwoju naszego pupila. Biegunka utrzymująca się przez minimum 3 dni, może wskazywać na wielonarządową infekcję i taki przypadek wymaga konsultacji i doświadczenia – tutaj może pomóc tylko weterynarz lub zaufana klinika weterynaryjna.
W jaki sposób możemy pomóc zwierzęciu?
Biegunka znacznie odwadnia organizm, dlatego w tym trudnym czasie nie powinniśmy zapominać o stałym nawadnianiu organizmu zwierzęcia. Jeśli pies nie będzie chciał pić, można spróbować nakłonić go do tego. Bardzo często wraz z biegunką pojawia się także gorączka, dlatego na czas choroby warto umieścić psa w spokojnym, chłodnym miejscu.
W niektórych przypadkach ulgę może przynieść czasowe całkowite odstawienie karmy. 24-godzinny post znacznie ograniczy częstotliwość biegunek, co korzystnie wpłynie na samopoczucie zwierzęcia. Jeśli biegunka ma charakter przewlekły, warto zastosować specjalną dietetyczną karmę, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych do organizmu czworonoga.
Może spodobać Ci się również:
Idealna łazienka musi być praktyczna, a jednocześnie elegancka i przytulna. Jak osiągnąć przywołany cel? Możliwości jest wiele. Katalog stylów aranżacji wnętrz jest bardzo szeroki. Coraz więcej osób wybiera jednak estetykę…
Czytaj więcej