wtorek, 08 października 2024r.

Niemieckie prawo pracy. O czym warto pamiętać przed wyjazdem do Niemiec?

unnamed file 6

Kraj za naszą zachodnia granicą to kuszące perspektywy i olbrzymi rynek pracy. Oferowane tam przywileje pracownicze oraz zarobki stanowią główną przyczynę wyjazdów wielu Polaków do Niemiec. Jednakże Kodeks Pracy Niemcy mają tak doprecyzowany, że obcokrajowiec nie zawsze może się w nim „połapać”.

Polak zazwyczaj opiera swoją wiedzę o doświadczenia pracownicze zyskane w swoim kraju, co niekiedy może przełożyć się na przykre konsekwencje. Znajomość praw i obowiązków w Niemczech pozwoli na ich uniknięcie, doda pewności siebie i pozwoli na znalezienie dobrej pracy. W tym celu warto zapoznać się z niemieckim prawem pracy, a także zaopatrzyć się w informację o biurach prawnych działających na rzecz pracownika pochodzenia polskiego.

Kiedy znajomość niemieckiego prawa pracy jest przydatna?

W opinii wielu prawników nieznajomość przepisów dotyczących kluczowych zagadnień prawa pracy powoduje szereg błędnych decyzji i komplikacji z nich wynikających dla pracowników pochodzenia polskiego. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy pracownik zostaje zwolniony. Znajomość Kodeksu Pracy w Niemczech pozwoli na szybką reakcję i możliwość uzyskania odprawy lub odszkodowania.

Istotne jest również to, że pracownik powinien wiedzieć, że w Niemczech może zostać zwolniony tylko z ważnej przyczyny oraz, że zwolnienie pracownika na chorobowym też jest możliwe. Dochodzenie swoich praw musi być poparte dobrą argumentacją oraz świadomością, kiedy zwolniony ma prawo do odwołania lub do odprawy.

Zaleganie z wynagrodzeniem. Co warto widzieć w tej materii?

Problemy współczesnych europejskich przedsiębiorców niejednokrotnie wiążą się z zaleganiem z wynagrodzeniem. Wbrew obiegowej opinii dotyczy to nie tylko polskich pracodawców, ale również niemieckich. Jednakże w Niemczech pracownik ma szereg narzędzi do szybkiego odzyskania należności, wystarczy refleks w działaniu i pomoc dobrego prawnika.

Szybkie działanie i zmieszczenie się z procedurą odwoławczą w krótkim terminie pozwala na wygranie sprawy z zalegającym z wypłata pracodawcą. Często finałem jest ugoda między stronami, lecz zdarzają się również sytuacje, kiedy trzeba sięgnąć po sądowe rozwiązanie problemu.

Wypadek w pracy – czy można zwolnić pracownika?

Wypadki zdarzają się, niestety, wszędzie. Są to trudne sytuacje powodujące nawarstwienie wielu problemów. Leczenie w Niemczech nie należy do najtańszego, a standardowe pracownicze ubezpieczenie może nie pokryć kosztów. Nad chorym wisi również widmo możliwości zwolnienia z pracy. Dlatego warto wiedzieć już podpisując umowę o pracę, co w kwestii ubezpieczenia i chorobowego ma do zaoferowania pracodawca.

Może spodobać Ci się również:

Klej epoksydowy idealny do uszkodzonego kamiennego blatu

Klej epoksydowy idealny do uszkodzonego kamiennego blatu

1 lutego 2021

Kamień jest materiałem wykończeniowym o niezwykłym zastosowaniu. Jego uroda idzie w parze z trwałością i długowiecznością. Elementy takie, jak blaty, czy parapety coraz częściej tworzone są z marmuru i granitu.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady