Czy wiesz co to matowanie szkła? Poznaj ciekawą technikę dekoracji
Często szklane butelki na wyjątkowe napoje alkoholowe posiadają unikalną budowę, która wyróżnia markę spośród innych. Do jej przygotowania, projektanci mogą wykorzystać różne technologie zdobnicze, wśród których jest również matowienie. Co prawda nie nadaje ono powierzchni naczynia idealnego połysku, jednak również może stanowić świetny sposób zdobienia. Czym odznacza się metoda dekoracji? Sprawdzimy w dzisiejszym artykule…
Jak osiąga się efekt matu?
Idealnie gładka powierzchnia szkła doskonale przepuszcza światło i jest przeźroczysta. Aby rozproszyć przechodzące promienie, należy zaburzyć zewnętrzną strukturę surowca. Matowanie szkła, zwane inaczej szronieniem polega właśnie na przygotowanie mikro wżerów i drobnych wykruszeń w zewnętrznej powłoce, dzięki którym światło nie będzie przechodzić przez ściany butelek.
Do wykonania takiej powłoki stosowane jest trawienie kwasem. To technika pozwalająca w sposób jak najbardziej kontrolowany zaburzyć najbardziej zewnętrzną warstwę szkła, bez wpływu na właściwości ogólne naczynia. Sterując odpowiednimi substancjami żrącymi oraz ich rozcieńczeniem, można przygotować powierzchnie całkowicie nieprzepuszczające, półmatowe czy jedynie lekko oszronione.
Po co wykonuje się matowanie?
Dzięki tej technice można pokryć całe naczynie, lub pojedyncze jego elementy unikalną, nieprzepuszczającą światła powłoką. W połączeniu z innymi technikami, takimi jak metalizacja czy natryskiwanie metalami szlachetnymi, można w ten sposób przygotować niebanalne dekoracje butelek, które będą zachwycać każdego.
Matowanie butelek pozwala również przygotować szorstką powierzchnię, która doskonale przylegać będzie do dłoni. To technika stosunkowo tania, którą wykorzystuje się do pokrywania szyjki, denka oraz innych trudnych elementów naczynia.
Czy matowanie jest bezpieczne dla surowca?
Jak już wspomniano, podczas tego procesu wykorzystuje się odpowiednio dobrane kwasy. Szronienie szkła polega jedynie na uszkodzeniu zewnętrznej powłoki naczynia, proces więc nie ingeruje całkowicie w jego strukturę. W ten sposób osiąga się pożądany efekt bez powstania pęknięć czy zmniejszenia wytrzymałości wyrobu.
Efekt matowania można następnie wzmocnić poprzez ponowną obróbkę termiczną butelek. Pomoże ona utrwalić mikro uszkodzenia i jednocześnie dodatkowo wzmocni strukturę naczynia. Matowanie jest bezpieczną i stosunkowo prostą techniką do ozdobienia powierzchni szklanych naczyń.
Może spodobać Ci się również:
Działanie agencji pracy dla osób szukających zatrudnienia jest bardzo dużym udogodnieniem. Dostępność wielu ofert w jednym miejscu oraz możliwość dopełnienia formalności z pomocą doświadczonych osób to coś, co pozwala na…
Czytaj więcej