Referencje dla pracownika. Jak je napisać?
Referencje to nic innego jak dokument o formalnym charakterze, który pracodawca wystawia swoim pracownikom, gdy ci kończą okres zatrudnienia w firmie. To bardzo pomocne narzędzie w poszukiwaniu przez nich kolejnej pracy, ponieważ stanowią rzetelne źródło informacji na temat zarówno umiejętności, jak i doświadczenia danej osoby. To bardzo częsta praktyka, którą chętnie podejmują pracodawcy z różnorodnych branż. Niezależnie od tego, czy pracownik sam decyduje się o zmianie miejsca zatrudnienia, czy ma wypowiedzianą umowę – warto zadbać o odpowiednie zaplecze, jakim będą poprawnie wystawione referencje.
Referencje – czym są i co zyskuje pracownik?
Każda osoba pełniąca stanowisko w firmie od samego początku swojej kariery zawodowej w niej zbiera cenne doświadczenie. Niezależnie od branży, wykształcenia, przepracowanych wcześniej lat – pozyskuje nowe umiejętności i szlifuje je w praktyce. Dotyczy to zarówno kompetencji miękkich, jak i twardych. Dlatego też warto dać szansę każdemu pracownikowi, aby miał szansę rozwoju oraz ścieżki awansu. Referencje są dokumentem formalnym, swego rodzaju informacją zwrotną napisaną przez pracodawcę lub bezpośredniego przełożonego. To właśnie one stanowią udokumentowanie kompetencji oraz doświadczenia, jakie dana osoba zdobyła w naszej firmie. Referencje nie tylko informują, ale także pomagają i zwiększają szansę na zatrudnienie jej w innym miejscu pracy. Dodatkowo są potwierdzeniem wszystkich informacji zawieranych w CV.
Co muszą zawierać dobrze napisane referencje?
Nie każdy pracodawca czy przełożony posiada doświadczenie w pisaniu referencji. W takich przypadkach warto skorzystać z fachowej pomocy, jaką można znaleźć na np. hr portalach. To doskonałe źródło wskazówek, jakie z pewnością ułatwią zadanie. Niezależnie od tego, skąd czerpiemy informacje, zawsze warto pamiętać o kilku podstawowych elementach, z których składają się referencje. Są to dane takie jak:
- miejscowość i data wystawienia referencji;
- dane osoby, której wystawiamy referencje (imię, nazwisko, stanowisko);
- okres zatrudnienia pracownika w firmie;
- wykonywane przez niego obowiązki;
- osobowość oraz cechy charakteru wpływające na atmosferę w pracy i karierę;
- obiektywna opinia na temat pracownika;
- dane osoby wystawiającej referencje (imię, nazwisko, stanowisko, podpis).
To kluczowe części dokumentu, jakim są referencje. Siadając do ich napisania, zawsze warto zastanowić się na samym początku, co tak naprawdę chcemy w nich ująć. Niektórzy stosują praktykę tworzenia mapy myśli i szkicowania wszystkich informacji, które przychodzą do głowy, aby ubrać je w odpowiednie słowa i wystawić rzetelną opinię na temat danej osoby. Ważne, by referencje nie były zbyt przesadzonymi pochwałami. Agencja pracy może stanowić dobrą pomoc w napisaniu profesjonalnych referencji.
Kiedy i po co wystawia się pracownikowi referencje? Agencja pracy
Najczęstszą praktyką w kwestii wystawiania referencji jest bezpośrednie poproszenie o to pracownika, który kończy okres zatrudnienia w naszej firmie i poszukuje nowego miejsca pracy. Jeśli wywiązywał się on ze wszystkich obowiązków, warto wyjść z inicjatywą i samodzielnie zasugerować napisanie takiego dokumentu. To pomocne narzędzie, które stanowi uhonorowanie wysiłku włożonego w pełnienie obowiązków na swoim stanowisku.
Może spodobać Ci się również:
Prześwietlenie to popularna procedura stosowana w wielu lecznicach weterynaryjnych. Zresztą nie bez powodu. RTG jest jedną z najskuteczniejszych metod diagnostycznych. Sprawdź, na czym polega przywołane badanie i kiedy warto je…
Czytaj więcej