czwartek, 09 maja 2024r.

Kiedy trzeba usunąć ósemki? Próchnica i względy ortodontyczne

Kiedy trzeba usunąć ósemki? Próchnica i względy ortodontyczne

Dorosły człowiek posiada 32 zęby – siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. Ostatnie wyrzynają się ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane również zębami mądrości z uwagi na to, że pojawiają się u osób dorosłych, a czasem nawet w 30. lub 40. roku życia. Jednak w praktyce okazują się one bardzo często problematyczne, a najpopularniejszym sposobem leczenia jest chirurgiczne usuwanie ósemek. Kiedy należy to zrobić?

Próchnica – największy wróg

Kłopoty, które sprawiają zęby mądrości, mogą być różnorakie. Po pierwsze, bardzo często psują się one w zastraszającym tempie, nawet jeśli dbamy należycie o higienę. Po prostu znajdują się tak daleko w szczęce, że włosie szczoteczki nie dosięga ich w całości, przez co nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić ich powierzchni. W ten sposób bardzo łatwo ósemki zostają zainfekowane przez próchnicę, która, co gorsza, może przenieść się na pozostałe zęby.

Teraz może pojawić się pytanie – a co z leczeniem takiej zakażonej ósemki? Otóż bardzo często jest ono nieopłacalne. Endodoncja może sprawiać kłopoty, bo zęby te mają często wiele korzeni, a ponadto są nietrwałe, czyli nawet po wyleczeniu możemy spodziewać się szybkiego ich wypadnięcia.

Ortodoncja – aby niczego nie zepsuć

Ale to nie jedyne wskazanie, które kwalifikuje do zabiegu ekstrakcji zęba. Drugim są względy ortodontyczne. Ponieważ zęby mądrości pojawiają się jako ostatnie w późniejszych latach naszego życia, często nie ma już na nie po prostu miejsca w szczęce. Wtedy ich wyrżnięcie może spowodować np. stłoczenie pozostałych zębów, które być może przechodziły już leczenie ortodontyczne i wreszcie jesteśmy zadowoleni z ich wyglądu. Innym przypadkiem może być niecałkowite wyrżnięcie się ósemek, które niejako zatrzymują się w procesie wzrostu i tylko jakaś ich część wystaje ponad dziąsło.

Stosunkowo najmniej szkodliwą sytuacją jest ta, w której zęby mądrości nie wyrzynają się w ogóle, jednak i wtedy pozostaje ryzyko, że w którymś momencie życia otrzymają sygnał do wzrostu i wtedy spowodują problemy ortodontyczne.

Kiedy powinienem umówić się na ekstrakcję?

Ósemki trzeba usunąć zawsze wtedy, kiedy tak zdecyduje lekarz. Czasami zleca on taki zabieg prewencyjnie, zanim dojdzie do poważnych problemów (np. próchnicy czy zaprzepaszczenia terapii ortodontycznej), ale najczęściej przeprowadza się go wtedy, kiedy już coś się z zębami mądrości dzieje. Wynika to z faktu możliwych powikłań – chirurgiczne usuwanie ósemek jest bowiem skomplikowanym procesem. Dlatego nie warto wykonywać go dla zwykłego kaprysu i zawsze powinniśmy skontaktować się ze stomatologiem wcześniej.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 10

Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

1 grudnia 2021

Znajomość języków obcych to dostęp do ludzi z całego świata i wiedzy, którą posiadają. Nauka języka obcego powinna zaczynać się jak najwcześniej, ale też nigdy nie jest na nią za…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady