niedziela, 06 października 2024r.

Zasady ruchu na rondzie dwupasmowym

Zasady ruchu na rondzie dwupasmowym

Ronda są nieodłącznym elementem codziennej podróży każdego kierowcy, zarówno w celach zawodowych jak i prywatnych. Ich zadaniem jest rozładowywanie ruchu oraz dbałość o jego płynność, będącymi alternatywą dla tradycyjnych skrzyżowań. Jednak gdy pojawiają się na nim 2 sąsiednie, zataczające okrąg pasy, wielu użytkowników zmaga się z chwilowym i przysłowiowym bólem głowy.

 „Zasada ograniczonego zaufania”

Podstawową regułą której przestrzeganie powinno być aspektem pierwszorzędnym, jest zachowanie pełnej ostrożności i nieufności względem kierującego innym pojazdem, nawet w sytuacjach ewidentnego pierwszeństwa. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności a także niepotrzebnego wyjaśniania zaistniałych sytuacji w jakich miała miejsce kolizja.

„Przywilej prawego pasa”

To jaki powinno obierać się tor jazdy rondem, zależy od tego w którym momencie wjeżdżający będzie chciał je opuścić. W przypadku zjazdu w prawym kierunku lub prosto, prowadzący samochód zobowiązany jest do zajęcia zewnętrznego pasa. Jeśli jednak intencją kierowcy jest skręt w lewy zjazd bądź też objechanie pełnego ronda w celu zawrócenia jego przejazd musi mieć miejsce od wewnętrznej strony.

Pojazdy poruszające się skrajną flanką są pojazdami tzw. „uprzywilejowanymi”. W tym wypadku oznacza to, że skręcający w lewo nie może podjąć manewru opuszczenia swego odcinka, dopóki jego akcja nie będzie zagrażała innemu, jadącemu obok pojazdowi. Jest on także zobowiązany do ustępowania pierwszeństwa pojazdom dołączającym się do ruchu na rondzie. Jest to między innymi zasada tak zwanej „prawej ręki”.

„Rola kierunkowskazu”

Sygnalizacja manewru zjazdu oraz skrętu jest kluczowa w każdym aspekcie ruchu drogowego. Zaniedbanie tej procedury jest jedną z najczęstszych przyczyn incydentów na rondach. Wynika to z braku uprzedniej sygnalizacji poprzedzającej manewr zjazdu bądź zmiany pasa, co kończy się wymuszeniem pierwszeństwa. Kierujący zobowiązany jest do użycia kierunkowskazu przed każdą zmianą toru, oraz bezpośrednio przed opuszczeniem ronda wybranym uprzednio wylotem.

Może spodobać Ci się również:

Butelki PET – co to jest? Gdzie znajdą one zastosowanie?

1 grudnia 2021

Plastikowe opakowania dla wielu są bardziej funkcjonalne od szklanych odpowiedników. Wygodne, pojemniki są poręczne, można je zastosować wielokrotnie, a w większości przypadków w pełni poddają się również procesowi recyklingu. Jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady